Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wzrost PKB w Polsce w tym roku 1,2 proc.

3 grudnia 2015
Wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku wyniesie 1,2 proc., a w 2014 roku 2,2 proc. - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w komunikacie opublikowanym w związku z zakończeniem misji Funduszu oceniającej stan polskiej gospodarki.

W komunikacie podano, że mimo mocnych fundamentów i odporności na kryzys w ostatnich latach, polska gospodarka wyraźnie zwolniła.
"Dlatego krótkoterminowa polityka makroekonomiczna powinna zostać ukierunkowana na wsparcie gospodarki, z uwzględnieniem ograniczeń fiskalnych (...). W średnim terminie do kluczowych priorytetów należy dalsza konsolidacja fiskalna zmierzająca do ograniczenia wskaźnika długu publicznego i reformy strukturalne w celu pobudzenia potencjalnego wzrostu" - napisano.
Według prognoz MFW zawartych w komunikacie, wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku wyniesie 1,2 proc., a w 2014 roku 2,2 proc. Zdaniem MFW ożywienia polskiej gospodarki można się spodziewać jeszcze w tym roku, jednak zależy to od wzrostu w Europie, odbudowywania zapasów oraz wpływu luzowania polityki pieniężnej na popyt.
Według Funduszu główne ryzyko dla spełnienia się przedstawionej prognozy wzrostu gospodarczego wynika z przedłużającego się kryzysu gospodarczego w Europie, czy ewentualnego powrotu kryzys finansowego w strefie euro, co mogłoby prowadzić do wycofywania kapitału z obligacji i systemu bankowego.
Przedstawiciele MFW poinformowali, że zgodnie z prognozą deficyt sektora finansów publicznych w 2013 roku wyniesie 4 proc., zaś w 2014 roku 3,3 proc. "Pomimo ograniczeń fiskalnych jest miejsce, aby równoważyć konsolidację strukturalną i wsparcie gospodarki. Oznacza to, że Polska powinna utrzymać działania zawarte w budżecie na 2013 r., pozwalając jednocześnie działać automatycznym stabilizatorom. Przy tych założeniach spodziewamy się, że deficyt sektora finansów publicznych w 2013 sięgnie 4 proc. PKB, głównie wskutek spadku dochodów" - napisano w komunikacie MFW.
Według Funduszu w miarę odradzania się gospodarki potrzebna będzie dalsza konsolidacja fiskalna. "Biorąc pod uwagę już ogłoszone działania (w tym utrzymanie stawek VAT do 2016 r. i ograniczenia uznaniowych wydatków do poziomu inflacji) spodziewamy się, że deficyt w 2014 r. spadnie do 3,3 proc. i w średnim terminie będzie się stopniowo obniżał. By osiągnąć założony średnioterminowy cel deficytu strukturalnego w wysokości 1 proc. PKB (tzw. MTO) w latach 2014-16 potrzebne będą dodatkowe działania na ok. 1 proc. PKB. Jest to także niezbędne, by ograniczyć poziomy długu. (...) Należy unikać dalszych cięć w inwestycjach prywatnych" - uważa MFW.
Zdaniem Funduszu należy kontynuować luzowanie polityki monetarnej. "Doceniamy cięcia stóp procentowych od listopada (ub. r. - PAP) i nalegamy, by RPP kontynuowała luzowanie monetarne bez zwłoki. Przy aktywności gospodarczej poniżej potencjału spodziewamy się, że inflacja w horyzoncie polityki monetarnej będzie poniżej celu (...) Realne stopy procentowe w Polsce pozostają wysokie, zarówno historycznie, jak i wobec krajów porównywalnych" - zaznaczono w komunikacie MFW.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę