Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Wzrost PKB w Polsce w tym roku 1,2 proc.

3 grudnia 2015
Wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku wyniesie 1,2 proc., a w 2014 roku 2,2 proc. - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w komunikacie opublikowanym w związku z zakończeniem misji Funduszu oceniającej stan polskiej gospodarki.

W komunikacie podano, że mimo mocnych fundamentów i odporności na kryzys w ostatnich latach, polska gospodarka wyraźnie zwolniła.
"Dlatego krótkoterminowa polityka makroekonomiczna powinna zostać ukierunkowana na wsparcie gospodarki, z uwzględnieniem ograniczeń fiskalnych (...). W średnim terminie do kluczowych priorytetów należy dalsza konsolidacja fiskalna zmierzająca do ograniczenia wskaźnika długu publicznego i reformy strukturalne w celu pobudzenia potencjalnego wzrostu" - napisano.
Według prognoz MFW zawartych w komunikacie, wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku wyniesie 1,2 proc., a w 2014 roku 2,2 proc. Zdaniem MFW ożywienia polskiej gospodarki można się spodziewać jeszcze w tym roku, jednak zależy to od wzrostu w Europie, odbudowywania zapasów oraz wpływu luzowania polityki pieniężnej na popyt.
Według Funduszu główne ryzyko dla spełnienia się przedstawionej prognozy wzrostu gospodarczego wynika z przedłużającego się kryzysu gospodarczego w Europie, czy ewentualnego powrotu kryzys finansowego w strefie euro, co mogłoby prowadzić do wycofywania kapitału z obligacji i systemu bankowego.
Przedstawiciele MFW poinformowali, że zgodnie z prognozą deficyt sektora finansów publicznych w 2013 roku wyniesie 4 proc., zaś w 2014 roku 3,3 proc. "Pomimo ograniczeń fiskalnych jest miejsce, aby równoważyć konsolidację strukturalną i wsparcie gospodarki. Oznacza to, że Polska powinna utrzymać działania zawarte w budżecie na 2013 r., pozwalając jednocześnie działać automatycznym stabilizatorom. Przy tych założeniach spodziewamy się, że deficyt sektora finansów publicznych w 2013 sięgnie 4 proc. PKB, głównie wskutek spadku dochodów" - napisano w komunikacie MFW.
Według Funduszu w miarę odradzania się gospodarki potrzebna będzie dalsza konsolidacja fiskalna. "Biorąc pod uwagę już ogłoszone działania (w tym utrzymanie stawek VAT do 2016 r. i ograniczenia uznaniowych wydatków do poziomu inflacji) spodziewamy się, że deficyt w 2014 r. spadnie do 3,3 proc. i w średnim terminie będzie się stopniowo obniżał. By osiągnąć założony średnioterminowy cel deficytu strukturalnego w wysokości 1 proc. PKB (tzw. MTO) w latach 2014-16 potrzebne będą dodatkowe działania na ok. 1 proc. PKB. Jest to także niezbędne, by ograniczyć poziomy długu. (...) Należy unikać dalszych cięć w inwestycjach prywatnych" - uważa MFW.
Zdaniem Funduszu należy kontynuować luzowanie polityki monetarnej. "Doceniamy cięcia stóp procentowych od listopada (ub. r. - PAP) i nalegamy, by RPP kontynuowała luzowanie monetarne bez zwłoki. Przy aktywności gospodarczej poniżej potencjału spodziewamy się, że inflacja w horyzoncie polityki monetarnej będzie poniżej celu (...) Realne stopy procentowe w Polsce pozostają wysokie, zarówno historycznie, jak i wobec krajów porównywalnych" - zaznaczono w komunikacie MFW.



POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę