Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wzrost PKB w I kw. mógł spowolnić do 3,5 proc

5 stycznia 2016
Na podstawie danych za styczeń, luty i częściowych marca można ocenić, że realistyczne jest oczekiwanie, że wzrost PKB w I kwartale mógł spowolnić do 3,5 proc. - powiedział PAP prezes Głównego Urzędu Statystycznego Janusz Witkowski.
Dodał, że w ciągu jednego-dwóch kwartałów należy spodziewać się, że inflacja będzie ograniczana, a w czerwcu i lipcu - w ujęciu miesięcznym - może wystąpić deflacja.
Prezes pytany, czy możliwy jest w I kwartale br. wzrost PKB na poziomie 3,5 proc. powiedział: "właśnie to jest wielkość, której oczekujemy, biorąc pod uwagę analizę wydarzeń, która miała miejsce w styczniu i lutym". "Myślę, że ta wielkość nie jest nierealna" - stwierdził.
"Nie mamy jeszcze wszystkich informacji za marzec, ale już na podstawie tych danych, które były do tej pory, myślę o styczniu i lutym, można powiedzieć, że kondycja polskiej gospodarki jest całkiem dobra" - powiedział.
Dodał, że kondycja gospodarki jest inna niż w IV kwartale 2011 r., ponieważ nastąpiło spowolnienie produkcji przemysłowej oraz w niektórych usługach, ale "na przykład inne, jak łączność czy usługi transportowe bardzo się rozwinęły".
Podkreślił, że trzeba pamiętać o tym, że styczeń i luty, a także w jakimś sensie marzec to miesiące, "w których ze względów atmosferycznych, ale także innych, następuje pewne spowolnienie". "W związku z tym mogę powiedzieć, że gospodarka nadal trzyma się dzielnie, chociaż oczywiście nie będzie to takie tempo wzrostu jak było w czwartym kwartale" - powiedział.
PKB w IV kwartale wzrósł o 4,3 proc.
"Mamy wciąż pewne problemy związane zwłaszcza z rynkiem pracy. Mieliśmy też pewien problem z inflacją" - mówił prezes. Według niego "nie ma obaw o podstawy gospodarki". "Choć widzimy, że w pierwszym kwartale nastąpiło pewne spowolnienie tempa wzrostu" - dodał.
Witkowski stwierdził też, że "jeśli chodzi o inflację (...) mamy miesiące - czerwiec, lipiec, sierpień - w których występuje na ogół deflacja, a więc zmniejszenie cen, co jest głównie związane z cenami żywności, które mają istotny wpływ na ogólny poziom inflacji".
W jego ocenie "w związku z tym, jeśli patrzeć na to w krótkim okresie - jednego czy dwóch kwartałów, należy się spodziewać, że ta inflacja będzie ograniczana". "Także jeśli chodzi o ten rok, spodziewamy się, że w czerwcu, lipcu może nastąpić spowolnienie cen, a być może, to będzie nawet okres deflacji" - powiedział.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 3,9 proc. w stosunku do marca 2011 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę