Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wzrost PKB przyspieszy w '14 do 2,8 proc.

5 stycznia 2016
Ekonomiści oczekują, że wzrost PKB przyspieszy w 2014 r. do 2,8 proc., a w 2015 r. do 3,4 proc. - wynika z najnowszej ankiety makroekonomicznej NBP.

WZROST PKB

"Prognozy uzyskane w ramach najnowszej rundy ankiety makroekonomicznej NBP wskazują na bardziej optymistyczne oceny koniunktury w kolejnych latach. W odniesieniu do pozostałych zmiennych bieżące prognozy są natomiast dość podobne do tych z poprzedniego badania" - napisano w opublikowanym w czwartek komunikacie.
"Prognozy otrzymane w wyniku agregacji opinii ekspertów ankiety wskazują na wyraźny wzrost oczekiwanej dynamiki PKB z 1,4 proc. w 2013 r. do 2,8 proc. w 2014 r. i 3,4 proc. w 2015 r. (...) Przyspieszaniu wzrostu gospodarczego w Polsce sprzyjać będzie przewidywana stopniowa poprawa koniunktury w strefie euro. Rosnącej dynamice PKB w gospodarce krajowej towarzyszyć będzie spadek stopy bezrobocia oraz wzrost dynamiki wynagrodzeń" - dodano.
CPI
"Prognozy centralne inflacji CPI wskazują na oczekiwany wzrost średniorocznej dynamiki cen do 1,7 proc. w 2014 r. i 2,4 proc. w 2015 r. Inflacja prawdopodobnie nie wyjdzie poza przedziały: 1,3-2,2 proc. w 2014 r. oraz 1,8-3,0 proc. w 2015 r. (50-procentowe przedziały prawdopodobieństwa)" - napisano.
Zdaniem autorów badania, stopniowy wzrost prognozowanej inflacji można interpretować jako efekt przewidywanej poprawy koniunktury.
"Prognozy innych determinantów inflacji uwzględnionych w ankiecie wskazują, że albo nie będą one wywierały istotnego wpływu na przebieg procesów inflacyjnych (ceny ropy), albo wręcz będą hamowały wzrost cen (kurs walutowy)" - napisano.
"Prawdopodobieństwo realizacji inflacji w przedziale dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego NBP (1,5-3,5 proc.) jest stosunkowo wysokie, wynosząc ok. 60 proc. dla 2014 r. oraz ok. 70 proc. dla 2015 r. i najbliższych 5-ciu latach. Prawdopodobieństwo wzrostu cen przekraczającego cel inflacyjny NBP w 2014 r. jest nieznaczne (14 proc.), zaś dla 2015 r. wynosi 46 proc." - dodano.
STOPY NBP
"Zgodnie z prognozami centralnymi stopy referencyjnej NBP, w 2014 r. spodziewane jest nieznaczne zaostrzenie polityki pieniężnej i wzrost stopy referencyjnej do 2,6 proc., a na kolejny rok - silniejszy wzrost tej stopy, do poziomu 3,4 proc." - napisano.
"Prognozy te charakteryzuje dość duża niepewność, zwłaszcza w odniesieniu do 2015 r. Jest ona odzwierciedleniem braku konsensusu wśród prognostów - prognozy indywidualne cechuje zarówno duża dyspersja wartości centralnych deklarowanych przez poszczególnych ekspertów, jak i wysoki (i zróżnicowany) poziom niepewności. 50-procentowe przedziały prawdopodobieństwa dla tych lat wynoszą, odpowiednio: 2,5-2,7 proc. oraz 3,0-3,9 proc." - dodano.
PROGNOZY STABILNE WZGLĘDEM POPRZEDNIEJ RUNDY
Z badania wynika, że w porównaniu z poprzednią rundą prognostyczną prognozy dynamiki PKB na kolejne cztery i osiem kwartałów uległy wyraźnemu podwyższeniu, zaś prognozy inflacji pozostały względnie stabilne.
"W przypadku prognoz inflacji na krótszy z powyższych horyzontów obserwujemy wzrost niepewności i asymetrię rozkładu (wartości niższe bardziej prawdopodobne)" - napisano.
"Prognozy kursu złotego oraz cen ropy naftowej pozostały bez większych zmian. Gdy chodzi o oceny sytuacji na rynku pracy, w bieżącej rundzie ankiety odnotować można niewielki spadek prognozowanej stopy bezrobocia na lata 2014-2015 i niewielki wzrost dynamiki wynagrodzeń w 2014 r." - dodano.
Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 16 grudnia 2013 r. do 7 stycznia 2014 r. Wzięło w nim udział 23 ekspertów, w tym: 16 ekspertów z instytucji finansowych, 6 z ośrodków analityczno-badawczych i jeden ekspert z organizacji pracowników.




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę