Ptak_Waw_CTR_2024

Wzrost cen

13 maja 2008
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi na ostatnim swoim  posiedzeniu w dniu 9 maja rozpatrzyła informację na temat wzrostu cen nawozów, paliw, energii elektrycznej i skutków, jaki ten wzrost wywiera na ceny produktów rolnych oraz opłacalność produkcji rolnej.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Artur Ławniczak, potwierdził wzrost cen nawozów, paliw, energii elektrycznej jednocześnie powiedział, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie wpływa na wzrost ww. cen.
Zdaniem Ministra opłacalność produkcji rolnej trwale związana jest z kosztami, jakie są ponoszone przez producentów rolnych, przy czym koszty te wynikają w niewielkim stopniu z działalności rolniczej. Z uwagi na powyższe, silny wpływ rynku paliwowo- energetycznego na efektywność procesów produkcyjnych w rolnictwie może powodować głębokie zmiany w wielkości produkcji roślinnej i zwierzęcej w Polsce. Szczególnie dużą wrażliwością wykazuje się produkcja rolnicza w odniesieniu do środków produkcji rolnej w tym energii i nawozów. Jednocześnie należy podkreślić, że efekty podwyżek cen na rynku energetycznym będą obserwowalne przede wszystkim w kolejnych okresach bilansu produkcyjnego.
W dyskusji poruszono problem 40% wzrostu cen niektórych nawozów, wg posłów wzrost ten silnie może przyczynić się do spadku opłacalności produkcji rolnej.
Poseł Robert Telus (PiS) przedstawił projekt dezyderatu w sprawie podjęcia działań przez Rząd w związku z drastycznym wzrostem cen środków do produkcji rolnej. Dezyderat nie został uchwalony ze względu na brak kworum.
Komisja zapoznała się  też z sytuacją na rynku trzody chlewnej i drobiu.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Artur Ławniczak, poinformował, że od połowy lutego 2008 r. następuje poprawa sytuacji cenowej na rynku żywca wieprzowego. Jednak wysokie ceny zbóż i pasz powodują, że mimo wzrostu cen wieprzowiny, opłacalność wyrażona stosunkiem cen zakupu trzody chlewnej do cen targowiskowych żyta i jęczmienia jest nadal bardzo niska. Średnia cena zakupu żywca wieprzowego w zakładach ubojowych w marcu 2008 r. wyniosła 4,7 zł/kg w masie poubojowej, czyli 3,67 zł/kg wagi żywej i była o 11,1% wyższa niż w lutym 2008 r. W porównaniu z marcem 2007 r. cena wieprzowiny była wyższa o 8,9%.
Od początku 2008 r. cena skupu kurcząt rośnie, chociaż w kwietniu nastąpił jej znaczny spadek o 2,5 %. W okresie od 21 do 27 kwietnia br., po niewielkim spadku w tygodniu poprzednim, cena skupu kurcząt praktycznie nie zmieniła się i wyniosła 3,16 zł/kg, w tym samym czasie cena sprzedaży mięsa z kurcząt wyniosła 4,83 zł/kg. Podkreślono, że Polska należy do najtańszych producentów mięsa drobiowego we Wspólnocie.
Poseł Zbigniew Dolata (PiS) przedstawił projekt dezyderatu w sprawie trudnej sytuacji producentów trzody chlewnej i braku skutecznych działań Rządu w celu poprawy opłacalności. Dezyderat nie został uchwalony z powodu braku quorum.


POWIĄZANE

Prezydencka para żegnała się z rolnikami podczas ostatnich, 10-tych już Dożynek ...

15 września 2024 roku, tuż przed uroczystą mszą z okazji Dożynek Prezydenckich, ...

STANOWISKO ORGANIZAJI ROLNICZYCH STANOWIĄCYCH POLSKĄ DELEGACJĘ W COPA-COGECA W S...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę