Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wzrost cen

13 maja 2008
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi na ostatnim swoim  posiedzeniu w dniu 9 maja rozpatrzyła informację na temat wzrostu cen nawozów, paliw, energii elektrycznej i skutków, jaki ten wzrost wywiera na ceny produktów rolnych oraz opłacalność produkcji rolnej.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Artur Ławniczak, potwierdził wzrost cen nawozów, paliw, energii elektrycznej jednocześnie powiedział, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie wpływa na wzrost ww. cen.
Zdaniem Ministra opłacalność produkcji rolnej trwale związana jest z kosztami, jakie są ponoszone przez producentów rolnych, przy czym koszty te wynikają w niewielkim stopniu z działalności rolniczej. Z uwagi na powyższe, silny wpływ rynku paliwowo- energetycznego na efektywność procesów produkcyjnych w rolnictwie może powodować głębokie zmiany w wielkości produkcji roślinnej i zwierzęcej w Polsce. Szczególnie dużą wrażliwością wykazuje się produkcja rolnicza w odniesieniu do środków produkcji rolnej w tym energii i nawozów. Jednocześnie należy podkreślić, że efekty podwyżek cen na rynku energetycznym będą obserwowalne przede wszystkim w kolejnych okresach bilansu produkcyjnego.
W dyskusji poruszono problem 40% wzrostu cen niektórych nawozów, wg posłów wzrost ten silnie może przyczynić się do spadku opłacalności produkcji rolnej.
Poseł Robert Telus (PiS) przedstawił projekt dezyderatu w sprawie podjęcia działań przez Rząd w związku z drastycznym wzrostem cen środków do produkcji rolnej. Dezyderat nie został uchwalony ze względu na brak kworum.
Komisja zapoznała się  też z sytuacją na rynku trzody chlewnej i drobiu.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Artur Ławniczak, poinformował, że od połowy lutego 2008 r. następuje poprawa sytuacji cenowej na rynku żywca wieprzowego. Jednak wysokie ceny zbóż i pasz powodują, że mimo wzrostu cen wieprzowiny, opłacalność wyrażona stosunkiem cen zakupu trzody chlewnej do cen targowiskowych żyta i jęczmienia jest nadal bardzo niska. Średnia cena zakupu żywca wieprzowego w zakładach ubojowych w marcu 2008 r. wyniosła 4,7 zł/kg w masie poubojowej, czyli 3,67 zł/kg wagi żywej i była o 11,1% wyższa niż w lutym 2008 r. W porównaniu z marcem 2007 r. cena wieprzowiny była wyższa o 8,9%.
Od początku 2008 r. cena skupu kurcząt rośnie, chociaż w kwietniu nastąpił jej znaczny spadek o 2,5 %. W okresie od 21 do 27 kwietnia br., po niewielkim spadku w tygodniu poprzednim, cena skupu kurcząt praktycznie nie zmieniła się i wyniosła 3,16 zł/kg, w tym samym czasie cena sprzedaży mięsa z kurcząt wyniosła 4,83 zł/kg. Podkreślono, że Polska należy do najtańszych producentów mięsa drobiowego we Wspólnocie.
Poseł Zbigniew Dolata (PiS) przedstawił projekt dezyderatu w sprawie trudnej sytuacji producentów trzody chlewnej i braku skutecznych działań Rządu w celu poprawy opłacalności. Dezyderat nie został uchwalony z powodu braku quorum.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę