Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wzrośnie produkcja drobiu na świecie

3 grudnia 2015
FAMMU/FAPA podała, że według październikowych prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), w 2014 r. światowa produkcja drobiu po raz kolejny zwiększy się nieznacznie - o 1,1 proc. do 107,6 mln ton wobec średniego 3 proc. wzrostu w ciągu ostatniej dekady. Drób będzie jedynym gatunkiem mięsa, którego poziom wytwarzania wzrośnie w tym roku w większym stopniu w krajach rozwiniętych (+1,9 proc.) niż rozwijających się (+0,5 proc.).
Chiny obniżą produkcję już drugi rok z rzędu ze względu na skutki epidemii ptasiej grypy. Przypadki zakażenia wirusem wśród ludzi na początku 2014 r. miały wpływ na znaczne obniżenie spożycia drobiu w tym kraju. W konsekwencji, chińska produkcja drobiu spadnie w 2014 r. aż o 4,8 proc. do 17,5 mln ton. Poza Chinami, prognozy produkcji w pozostałych krajach przodujących na światowym rynku drobiu są pozytywne. Największy producent - USA podwyższy poziom wytwarzania o 1,8 proc. do rekordowych 20,6 mln ton.

Wzrosty produkcji przewidziane są również m.in. w Brazylii, UE, Rosji, Meksyku, Indiach, Iranie i Turcji. W globalnym handlu mięsem dominuje mięso drobiu z 45 proc. udziałem. Popularność drobiu wynika z konkurencyjności cenowej wobec mięsa czerwonego oraz walorów kulinarnych i zdrowotnych. W ciągu ostatniej dekady wolumen eksportu drobiu zwiększył się o 55 proc., jednak od 2012 r. tempo wzrostu jest już słabsze. W 2014 r. przewiduje się kontynuację tej tendencji, a globalny wywóz wzrośnie o 2,1 proc. do 13,5 mln ton.

Najwięksi importerzy - Chiny i Japonia zwiększą w tym roku zakupy nieznacznie. Spadek zakupów przez Chiny kontynentalne zostanie zrekompensowany przez zwiększony import Hongkongu. Światowy import mięsa drobiowego wzrośnie w tym roku o 0,9 proc., w największym stopniu zwiększą zakupy kraje afrykańskie (+4,6 proc.), głównie Angola, Ghana i Benin, gdzie wzrost dochodów wzmacnia popyt na drób. Największy importer z Afryki - RPA, zanotuje 2,6 proc. wzrost przywozu. Kraje azjatyckie i bliskowschodnie sprowadzą o 2,5 proc. więcej mięsa drobiu niż rok wcześniej. Arabia Saudyjska, Irak i Zjednoczone Emiraty Arabskie zanotują wysokie dynamiki wzrostu przywozu, głównie w segmencie produktów halal.

W Europie Rosja ograniczy zakupy drobiu blisko o 30 proc., co wynika ze wzrostu krajowej produkcji drobiarskiej oraz wprowadzenia w sierpniu br. zakazu importu drobiu i innych artykułów spożywczych m.in. z USA i UE. W 2013 r. kraje te dostarczały około trzech czwartych rosyjskiego importu drobiu, co spowodowało konieczność poszukiwania przez Rosjan alternatywnych rynków zaopatrzenia. Czterej najwięksi eksporterzy drobiu na świecie - Brazylia, USA, UE i Chiny, których wysyłki stanowią w sumie trzy czwarte globalnego wywozu, w ostatnich latach zmniejszyli tempo wzrostu dostaw.

W 2014 r. sytuacja ta może jednak się zmienić, gdy nadmierna podaż i spadek cen w Chinach, związane z ptasią grypą, przyczynią się do zwiększenia eksportu aż o 7 proc. Wzrosnąć może również wywóz brazylijskiego drobiu o ok. 4 proc. ze względu na zwiększone możliwości dostaw do Rosji. Poza tymi nadzwyczajnymi czynnikami, główny bodziec dla wzrostu światowego eksportu drobiu będzie w tym roku pochodził od drugoplanowych eksporterów, np. Tajlandii, Turcji i Argentyny.

Co ciekawe, powyższe kraje skupiają się na odmiennych rynkach docelowych. Tajlandia dostarcza głównie elementy bez kości do Japonii i UE, a Turcja specjalizuje się w wysyłkach całych tuszek z certyfikatem halal na Bliski Wschód, głównie do Iraku. Argentyna eksportuje najwięcej do Wenezueli, a ostatnio poszerza swoje rynki zbytu m.in. o Chiny i RPA.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę