Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wzrośnie podaż i konsumpcja olejów roślinnych

5 stycznia 2016
W sezonie październik 2011/wrzesień 2012 światowa podaż 13 najważniejszych olejów roślinnych przewidywana jest na około 157,8 mln t, czyli o 4 proc. więcej niż w poprzednim sezonie - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

Według ekspertów, w tym sezonie zostanie wyprodukowane ok. 51 mln ton oleju palmowego, czyli o 5 proc. więcej, niż w poprzednim sezonie, 43 mln ton sojowego (+4,4 proc.), 23 mln ton rzepakowego (-1,4 proc.) oraz 14 mln ton słonecznikowego (+11,3 proc.). Kolejne miejsca pod względem wielkości produkcji zajmują: olej bawełniany, z ziaren palmy olejowej, arachidowy, kokosowy oraz oliwa z oliwek.
Produkcja oleju palmowego od końca lat siedemdziesiątych XX w. wzrosła prawie trzynastokrotnie z ok. 4 mln ton do ok. 51 mln ton w sezonie 2011/12. W światowej produkcji oleju palmowego liczą się przede wszystkim Indonezja (49 proc. udziału w rynku) i Malezja (36 proc.). W bieżącym sezonie produkcja w Indonezji oceniana jest na ok. 25 mln ton, czyli będzie o 6 proc. większa niż sezon wcześniej. Plantacje palmy olejowej są zwiększane, zwłaszcza w Indonezji, kosztem wycinania lasów deszczowych. Malezja wyprodukuje prawdopodobnie 18,6 mln ton, co oznacza 3 proc. wzrostu w stosunku do sezonu 2010/11.
Największym producentem oleju sojowego są od dwóch lat Chiny, które w tym sezonie prawdopodobnie wytworzą około 10 mln ton (23 proc. udziału w rynku). Na drugim miejscu pozostaną Stany Zjednoczone (20 proc.), a kolejne zajmą Argentyna (18 proc.) oraz Brazylia (17 proc.).
Największy udział w globalnej produkcji oleju rzepakowego ma Unia Europejska (ok. 39 proc. udziału w rynku), Chiny (20 proc.), Kanada (12 proc.) oraz Indie (11 proc.). W produkcji oleju słonecznikowego przoduje Ukraina dostarczając 3,3 mln ton (24 proc. udziału) oraz Rosja - 3,1 mln t. (23 proc.). Trzecie miejsca zajmuje obecnie UE z produkcją na poziomie 2,8 mln ton (20 proc.) Poza Europą najwięcej oleju słonecznikowego uzyskuje się w Argentynie.
W ocenie ekspertów poziom zapasów olejów na początku sezonu 2011/12 był znaczny i wynosił 18,1 mln t, czyli był zbliżony do poziomu z poprzedniego sezonu. Przewiduje się, że pod koniec sezonu, tj. w październiku 2012 r., zapasy olejów mogą wynieść 18,2 mln ton.
Analitycy oceniają, że konsumpcja olejów roślinnych w bieżącym sezonie na świecie wyniesie ok. 157,6 mln ton, tj. będzie o 4,4 proc. wyższa niż w poprzednim sezonie. W przeliczeniu na jednego mieszkańca najwięcej olejów spożywa się w krajach wysoko rozwiniętych. Zużycie tych olejów rośnie także dlatego, że są one wykorzystywane również jako paliwo - biodiesel.
W bieżącym sezonie olej rzepakowy nadal będzie najważniejszym surowcem do produkcji biodiesla w Europie, olej sojowy - w Ameryce Płn., a olej palmowy - w Azji.
W sumie najwięcej spożywa się oleju palmowego (32 proc. udziału w rynku), sojowego (28 proc.), rzepakowego (15 proc.) oraz słonecznikowego (9 proc.). Największy udział w globalnym spożyciu olejów mają Chiny (19 proc.), Unia Europejska (17 proc.), Indie (10 proc.) oraz Stany Zjednoczone (9 proc.).
W UE najwięcej spożywa się oleju rzepakowego, choć w tym sezonie konsumpcja zmniejszy się z ok. 9,6 mln ton do 9,4 mln ton ze względu na jego deficyt. Wzrośnie natomiast spożycie oleju słonecznikowego z ok. 3,3 mln ton do 3,5 mln ton, a oleju sojowego pozostanie stabilne na poziomie ok. 2,8 mln ton.
W Polsce konsumuje się głównie olej rzepakowy, kolejne miejsca zajmują olej słonecznikowy oraz oliwa z oliwek. W sumie w 2010 r. spożycie olejów wynosiło 20,4 kg na osobę rocznie. W strukturze spożycia tłuszczów w naszym kraju ok. 66 proc. stanowią tłuszcze roślinne, w tym połowę oleje.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę