,,Puls Biznesu'' podał, że - jak wynika z danych European Fresh Produce Association - pomimo wprowadzenia rosyjskiego embargo na żywność z UE na początku sierpnia 2014 r., unijny eksport warzyw i owoców w ujęciu wolumenowym wcale nie zmalał. Zamiast tego zanotował lekki wzrost.
Według szacunków EFPA, z Unii od sierpnia do listopada ubiegłego roku wyjechało niemal 1,77 mln ton owoców i warzyw. Przed rokiem w analogicznym okresie unijny eksport tych towarów wyniósł 1,75 mln ton. Producentom z UE udało się więc zwiększyć eksport pomimo tego, że utracili oni rynek, na który trafiało 40 proc. ich sprzedaży zagranicznej.
Jak zauważa "Puls Biznesu", w ujęciu wartościowym statystyki te wyglądają niestety znacznie gorzej. Za odrobinę wyższy wolumen, unijni producenci warzyw i owoców otrzymali aż o 225 mln euro mniej, niż przed rokiem.
Od czasu wprowadzenia rosyjskiego embargo, wzrósł unijny eksport owoców i warzyw na Białoruś (aż o 164 tys. ton), do Brazylii (51 tys. ton więcej), Egiptu (prawie 50 tys. ton więcej), Bośni i Hercegowiny, Serbii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.