Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wzrósł odsetek firm, które chcą zatrudniać pracowników

3 grudnia 2015
W porównaniu z ubiegłym rokiem z 15 proc. do 19 proc. wzrósł odsetek firm, które w ciągu najbliższego półrocza chcą zatrudniać pracowników - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu "Plany Pracodawców" Instytutu Badawczego Randstad i TNS.

"Pracodawcy oceniają, że w najbliższym półroczu będziemy mieli wzrost gospodarczy, są ostrożni w oferowaniu nowych miejsc pracy, ale chętni do podwyższania wynagrodzeń" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor zarządzający w agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad, Kajetan Słonina. Dodał, że znaczna część przedsiębiorców uważa, że poziom wynagrodzeń ma wpływ na wynik finansowy ich firm.
Obecny na konferencji minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że dane wskazują, że 80 proc. wszystkich firm chce utrzymać zatrudnienie, albo je zwiększyć, co jest optymistyczną informacją. Zwrócił uwagę, że z badania wynika, iż w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrósł odsetek firm, które chcą zatrudniać pracowników. W grudniu 2012 r. deklarowało to 15 proc. firm, teraz jest to 19 proc. W porównaniu do badania z sierpnia 2013 r. odsetek firm planujących zwiększenie zatrudnienia spadł z 28 proc., ale zdaniem ministra porównanie rok do roku jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym.
Według Kosiniaka-Kamysza ważne są też dane dotyczące wzrostu płac. "Jest niewielki, naprawdę znikomy odsetek firm, które obniżają zarobki, a ponad 90 proc. utrzymuje lub podnosi wynagrodzenia" - powiedział. Dodał, że prawie jedna czwarta firm proponuje zwiększenie wynagrodzeń. "To kolejna dla nas istotna wartość" - zaznaczył.
Z zaprezentowanego w poniedziałek badania wynika, że co czwarty przedsiębiorca (26 proc.) przewiduje w najbliższym półroczu wzrost gospodarczy, co oznacza trzykrotny wzrost odsetka w porównaniu z ubiegłym rokiem. 52 proc. spodziewa się stagnacji. Bardziej optymistyczne są większe przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób. Trudności spodziewają się relatywnie częściej firmy z branży budowlanej (28 proc.), przedsiębiorstwa transportowe, zajmujące się gospodarką magazynową i łącznością (26 proc.) oraz przedsiębiorstwa obsługujące nieruchomości i firmy (25 proc.). Najmniej pesymistyczne są firmy z sektora przemysłowego (12 proc.) i pośrednicy finansowi (6 proc.).
Pozostawienie zatrudnienia na obecnym poziomie w ciągu najbliższego półrocza planuje 61 proc. firm, 19 proc. zadeklarowało, że zwiększy zatrudnienie, a 17 proc., spodziewa się redukcji. Zwiększenie zatrudnienia rzadziej planują firmy transportowe (10 proc.) i budowlane (9 proc.). "Apetyt na zatrudnianie rośnie wraz z rozmiarem firmy" - poinformował Słonina.
Z badania wynika, że dwie trzecie firm (66 proc.) nie planuje w ciągu najbliższego półrocza żadnych zmian w poziomie wynagrodzeń, natomiast zarobki mogą wzrosnąć w 26 proc. przedsiębiorstw (w sierpniu 2013 r. podwyżki planowało 17 proc. badanych). Tylko 4 proc. przewiduje spadek wynagrodzeń. Jednocześnie widać trend spadkowy, jeśli chodzi o odsetek firm, które nie planują zmian wynagrodzeń.
Podczas konferencji poinformowano, że prawie jedna trzecia firm (32 proc.) zamierza podnieść płace w granicach 2-3,99 proc., a 23 proc. firm planuje podwyżki od 4 proc. do 6,99 proc., a co dziesiąta firma - wyższe. Pracodawcy wskazali, że powodem ograniczeń podwyżek płac jest przede wszystkim rachunek ekonomiczny (59 proc.) oraz brak wzrostu efektywności firmy (31 proc.).
Ponad połowa przedsiębiorców (52 proc.) uważa, że zarobki w ich firmach są atrakcyjne, jednocześnie dwóch na pięciu badanych przedsiębiorców jest zdania, że zarobki pracowników przekładają się wyniki finansowe ich firm.
Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman powiedział na konferencji, że w 2013 r. dzięki inwestycjom zagranicznym przybyło ponad 18 tys. miejsc pracy, co oznacza wzrost o 84 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Majman wskazał, że nowe miejsca pracy pojawiły się w branżach, do których Polska tradycyjnie przyciąga inwestycje zagraniczne, czyli centrach nowoczesnych usług biznesowych i przemyśle motoryzacyjnym. Nowością są inwestycje w centra badawczo-rozwojowe, które także generują miejsca pracy.
Badanie "Plany Pracodawców" Instytutu Badawczego Randstad i TNS przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1000 firm w okresie od 17 października do 21 listopada 2013 r.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę