Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wyższy zasiłek chorobowy o... złotówkę!

26 czerwca 2007
Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi kwota zasiłku chorobowego wzrosła od 19 czerwca br. do 8 zł (z 7 złotych wypłacanych dotychczas za każdy dzień niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, trwającej nieprzerwanie co najmniej 30 dni).

Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 16 maja 2007 r. (Dz. U. Nr 98, poz. 652 z dnia 4 czerwca 2007 r.) w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej i rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego, do 8 zł  podwyższony zostaje zasiłek chorobowy za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym trwającej nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni. Nowy wymiar zasiłku obowiązuje od 19 czerwca br., tj. po upływie 14. dni od ogłoszenia Rozporządzenia.

Dla przypomnienia, podstawą do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego przewidzianego w art. 14 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników jest zaświadczenie lekarskie wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.) oraz z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27.07.1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS (Dz. U. z 1999 r. Nr 675, poz. 741 z późn. zm.) na formularzu ZUS ZLA przez lekarza, lekarza stomatologa, felczera i starszego felczera, upoważnionego przez ZUS. Formularze te są drukami ścisłego zarachowania. Zaświadczenia wystawiane na zwykłych blankietach nie mogą być honorowane przez organy rentowe KRUS.

Bez zmian pozostaje w stosunku do poprzedniego kwartału br.  wysokość jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej i wynosi 470 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Rolnicze świadczenia w razie choroby i niezdolności do pracy (jak też z tytułu macierzyństwa) nie są dotowane przez budżet państwa. Pochodzą ze składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, odprowadzanych do samofinansującego się Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę