Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej, według wstępnych danych zaprezentowanych przez AMI i krajowe urzędy statystyczne skup mleka w krajach UE-27 w pierwszych trzech kwartałach br. zwiększył się o 2,2 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku, co oznacza dodatkowe 2,2 mln t surowca przeznaczonego do przetwórstwa.
Wśród czołowych producentów dostawy mleka w największym stopniu wzrosły we Francji -- o prawie 6 proc. w relacji rocznej, w tym w samym wrześniu o 7 proc. r/r. W Niemczech towarowa produkcja była o 2,4 proc. wyższa niż rok wcześniej, w Wielkiej Brytanii o 2 proc. (choć już we wrześniu obniżyła się o 2 proc.), zaś w Niderlandach nieznacznie spadła -- o 0,2 proc. r/r.
Wyższy skup przełożył się na wzrost produkcji praktycznie wszystkich kategorii przetworów mleczarskich, poza pełnym mlekiem w proszku -- głównie w efekcie pogorszenia możliwości eksportowych w bieżącym roku.
W największym stopniu zwiększono wytwarzanie odtłuszczonego mleka w proszku -- w okresie styczeń-sierpień o ponad 14 proc. do 804,4 tys. t, z czego gros zostało sprzedane poza granicami Unii. W trzech pierwszych kwartałach br. wolumen wywozu OMP zwiększył się o ponad 27 proc. do 371,4 tys. ton.
Wzrosła także produkcja masła -- w okresie pierwszych ośmiu miesięcy o 1,8 proc. w relacji rocznej do 1285,2 tys. t -- oraz śmietany -- o ponad 2 proc. do 1646,2 tys. ton. Przetwórstwo mleka na sery zwiększyło się o niespełna 1 proc., choć już w samym sierpniu wzrosło o ponad 2 proc. w relacji rocznej.