MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Wyższe pensje i emerytury, ale zakupy mniejsze

5 stycznia 2016
Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło w 2011 r. o 5 proc., ale jego siła nabywcza zwiększyła się tylko o 0,9 proc.
W ubiegłym roku średnia emerytura i renta z pozarolniczego systemu ubezpieczeń była nominalnie o 5,2 proc. wyższa niż w roku poprzednim. Realnie, czyli po uwzględnieniu inflacji, była większa o 0,4 proc. Jednak zarówno za przeciętne pensje, jak i emerytury oraz renty można było kupić zdecydowanie mniej podstawowych produktów spożywczych.

Za miesięczne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach, które wyniosło 3605 zł, można było kupić w 2011 r. 1631 półkilogramowych bochenków chleba mieszanego zwykłego – wynika z obliczeń Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ). To aż o 149 mniej niż rok wcześniej. Natomiast średnia emerytura i renta w wysokości 1728 zł pozwalała na nabycie 782 bochenków – o 69 mniej niż w 2010 r.

Za pensję można było nabyć 497 kg mięsa kurcząt – o 43 kg mniej niż w roku poprzednim, a za emeryturą i rentę 238 kg – o 20 kg mniej. Mniej mogliśmy też kupić kasz, mięsa wołowego, mleka, ryb i przetworów rybnych, masła, tłuszczów wieprzowych, olejów roślinnych i margaryn, owoców krajowych, ziemniaków oraz kawy, kakao, miodu i cukru.

 
Ile można było kupić za przeciętną emeryturę, rentę oraz pensję
– To efekt tego, że żywność drożała szybciej niż postępował wzrost płac oraz emerytur i rent – mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. Potwierdzają to dane GUS. Wynika z nich, że w ubiegłym roku średnie ceny żywności wzrosły o 5,6 proc. Przy tym wiele produktów drożało dużo bardziej od wzrostu przeciętnego wskaźnika. Na przykład ceny pieczywa i produktów zbożowych wzrosły o 9,4 proc., drobiu – o 12,9 proc., a cukru – o 48,2 proc.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej



POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę