A_TSW_2026_950

Wytyczne KE dotyczące nadzoru i kontroli afrykańskiego pomoru świń

5 stycznia 2016
Komisja Europejska opublikowała dokument roboczy pt. "Wytyczne dotyczące nadzoru i kontroli afrykańskiego pomoru świń wśród zdziczałych świń i środki zapobiegawcze w odniesieniu do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie".
Dokument  ten , jak zaznacza Komisja Europejska został sporządzony wyłącznie do celów informacyjnych i konsultacyjnych. Nie został on przyjęty ani w żaden sposób zatwierdzony przez Komisję Europejską i nie należy go uważać za poglądy służb Komisji. Komisja Europejska nie gwarantuje dokładności zamieszczonych w nim informacji ani nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek ich wykorzystanie.

Jego celem jest jak podkreśla Komisja Europejska jest udzielenie państwom członkowskim wytycznych w zakresie kontroli afrykańskiego pomoru świń, w przypadku gdy istnieje podejrzenie wystąpienia choroby lub potwierdzono jej przypadek u zdziczałych świń.

Przy uwzględnianiu niniejszych wytycznych należy dostosować działania do populacji zdziczałych świń i sytuacji epidemiologicznej oraz wziąć pod uwagę środki, które mają zostać wprowadzone na zakażonym obszarze, i przepisy, które mają być zastosowane w gospodarstwach na tym obszarze.
Sprawna kontrola afrykańskiego pomoru świń u zdziczałych świń ma głównie na celu zmniejszenie ryzyka przeniesienia choroby na świnie domowe i niedopuszczenia, aby choroba stała się endemiczna w populacji zdziczałych świń.


POWIĄZANE

Nie będzie szybkiego „przepchnięcia” klauzul ochronnych. Unijni biurokraci – po ...

Jak informują media, w ostatnich dniach Chiny podjęły niespodziewaną decyzję o c...

Jeszcze we wrześniu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dumą ogłaszało przeło...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę