Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wyszło jak zwykle

22 lipca 2009
Miała być rewolucja, a wyszło … jak zwykle. Projekt przepisów zmieniających zasady dzierżawy państwowych gruntów ornych utknął w Kancelarii Premiera. I nie wiadomo kiedy, a przede wszystkim czy w ogóle ujrzy światło dzienne.

Pomysł był następujący: 30% gruntów ornych wydzierżawionych przez Agencję Nieruchomości Rolnych wraca do niej, a następnie zostają one sprzedane okolicznym rolnikom na powiększenie gospodarstw rodzinnych. Pozostałe 70% ziemi mogą kupić dzierżawcy na zasadzie pierwokupu. W obu przypadkach gospodarze mogliby skorzystać z rozłożenia należności za ziemię na wiele lat.

Ustawa została napisana, przekonsultowana z tzw. partnerami społecznymi, i wysłana do Rządowego Centrum Legislacji przy Kancelarii Premiera. I to jest ostanie miejsce, gdzie projekt był ostatnio widziany.

Wojciech Mojzesowicz - poseł PiS: rok temu pojawił się temat ziemia rolnikom, rzucone hasło przez ministra Sawickiego. Jakieś 2,5 miliona hektarów miało być do podziału. Minął rok, nie ma ani ustawy ani nowelizacji.

Pomysł oddania w prywatne ręce państwowej ziemi natknął się na poważny problem prawny. Otóż obecni dzierżawcy gospodarują na państwowej ziemi na podstawie wieloletnich umów zawartych z Agencją Nieruchomości Rolnych. Ich zdaniem nikt ich nie może zmusić, aby z umów dobrowolnie zrezygnowali. Ale minister rolnictwa nie rezygnuje.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: ja po raz kolejny zwracam się z wnioskiem o wprowadzenie pod obrady Rady Ministrów i następnie przekazanie tego projektu do prac parlamentarnych.

W zasobie Agencji Nieruchomości Rolnych znajduje się obecnie 2 miliony 200 tysięcy hektarów ziemi. Z tego w dzierżawie milion 800 tysięcy. Na koniec 2008 roku czynnych umów dzierżawy było 113 tysięcy.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę