Wyspa Corvo w całości będzie zasilana energią odnawialną
5 stycznia 2016
Położona na Atlantyku portugalska wyspa Corvo może być niebawem w pełni zasilana energią odnawialną. Władze wyspy uruchomiły projekt wyposażania znajdujących się na niej obiektów w panele słoneczne i pompy ciepła.
Przedsięwzięcie realizowane na Corvo prowadzone jest przez władze wyspy we współpracy z regionalnym rządem Azorów, konsorcjum Green Islands oraz firmą EDA, operatorem sieci energetycznych na tym portugalskim archipelagu.
W grudniu zakończony został pierwszy etap projektu zasilania Corvo energią odnawialną. W jego trakcie władze wyspy dofinansowały montaż paneli słonecznych w około 50 budynkach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej. Dotychczasowe wydatki na tą inwestycję przekroczyły 1 mln euro.
Wyspa zlokalizowana jest w odległości 1850 km od wybrzeża Portugalii kontynentalnej. Jest drugą najbardziej na zachód położoną wyspą Europy, a zarazem najmniejszą wśród wysp zaludnionych na Azorach. Zamieszkuje ją ok. 500 osób.
Zaczęło się od El Hierro
Corvo nie jest pierwszą wyspą z ambicjami zapewnienia sobie samowystarczalności energetycznej na bazie energii odnawialnej. W 2011 roku na położonej na Atlantyku hiszpańskiej wyspie El Hierro, w archipelagu Wysp Kanaryjskich, rozpoczęto budowę systemu energetycznego zasilanego energią wiatrową i prądem z elektrowni szczytowo-pompowej.