Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wysokość opłaty za wydanie karty pojazdu niezgodna z konstytucją

18 stycznia 2006
Trybunał odroczył wejście w życie tego wyroku i orzekł, że przepis w obecnym brzmieniu traci moc obowiązującą z dniem 1 maja 2006 roku. Jak powiedział dyrektor Piotr Mikiel z Ministerstwa Transportu i Budownictwa, z tego wynika, że w tym terminie resort powinien znowelizować zakwestionowany przepis i ustalić niższą opłatę za kartę pojazdu.

Wniosek o zbadanie przepisu rozporządzenia ministra infrastruktury złożył do TK Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jak zauważył przewodniczący składu sędziowskiego Trybunału, podając motywy tego rozstrzygnięcia, opłata ta nie jest związana z kosztami produkcji i dystrybucji karty.

Ministerstwo Infrastruktury powiększyło opłatę, uzasadniając swe działanie chęcią zapewnienia środków na usuwanie i zagospodarowanie porzuconych pojazdów oraz wykonywanie innych zadań nałożonych na powiaty. Trybunał uznał, że jest to nałożenie nowej daniny publicznej w drodze rozporządzenia, z przekroczeniem granic określonych w ustawie.

Trybunał wskazał, że w ustawie Prawo o ruchu drogowym mówi się, iż w rozporządzeniu należy uwzględnić m.in. wysokość kosztów związanych z drukiem i dystrybucją kart pojazdów. Rzeczywiste koszty druku i dystrybucji karty pojazdu są znacznie niższe od stosowanej opłaty.

Nie ma podstaw do twierdzenia, że zamiarem ustawodawcy było powiązanie wysokości opłaty za kartę pojazdu z gromadzeniem środków na cele usuwania i zagospodarowania porzuconych pojazdów - uznał Trybunał.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę