Rząd RP 24 września przyjął nowe rozwiązania ustawowe, które zapewnią pacjentom wysokie standardy leczenia i kompleksowość opieki zdrowotnej oraz umożliwią wydłużanie wygasających umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w przypadku ewentualnej niemożności dalszego ich udzielenia.
Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów najwięcej zmian wprowadzono do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Przede wszystkim zdefiniowano w niej pojęcia: ciągłość udzielanych świadczeń i kompleksowość udzielanych świadczeń. Dzięki temu w postępowaniach konkursowych premiowani będą świadczeniodawcy, wykonujący wysokiej jakości świadczenia opieki zdrowotnej, z zachowaniem ich kompleksowości. Umożliwi to także doprecyzowanie rodzaju usług medycznych, które NFZ powinien udostępnić pacjentom w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Definicje te pozwolą również uszczegółowić wymagania konkursowe przedstawiane świadczeniodawcom.
Do nowych przepisów zostanie też na stałe wprowadzony instrument, który pozwoli wydłużyć lub zmienić obowiązującą umowę, w sytuacji gdy zachodzi ryzyko niezabezpieczenia lub braku zabezpieczenia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Za zgodą prezesa NFZ, na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, będzie można przedłużyć umowę. Dotyczyć to będzie też umowy zmienionej. Rozwiązanie to ma zapewnić ciągłość udzielania świadczeń medycznych, czyli w praktyce zmniejszyć ryzyko przerwania leczenia.
Rząd przyjął także założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy dyrektywy unijnej dotyczącej swobody świadczenia usług w opiece zdrowotnej i stworzenia klarownych ram prawnych ułatwiających pacjentom korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej w innych państwach członkowskich i – co ważne – możliwości zrefundowania kosztów ww. świadczeń przez publiczny system ubezpieczenia, któremu pacjent podlega.