aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wydłuża okres rozliczeniowy czasu pracy

26 sierpnia 2013
23 sierpnia weszła w życie w  nowelizacja Kodeksu pracy oraz ustawy o związkach zawodowych.
Nowela ta  umożliwia wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy oraz reguluje zasady ruchomego i przerywanego czasu pracy. Wprowadzenie dłuższego okresu rozliczeniowego ma pomóc pracodawcom lepiej organizować pracę i rozliczać czas pracy. Ma również umożliwić przedsiębiorcom elastyczne reagowanie na zmieniającą się koniunkturę gospodarczą. Przyjęte rozwiązania mają też pomóc zachować miejsca pracy.

Teraz okres rozliczeniowy czasu pracy będzie mógł być wydłużony maksymalnie do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Ustawa gwarantuje pracownikowi otrzymanie minimalnego wynagrodzenia za pracę także w miesiącach, w których, ze względu na rozkład czasu pracy, nie miał obowiązku wykonywania pracy. Zgodnie z nowymi przepisami, możliwe będzie sporządzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy pracownika na okres krótszy niż przyjęty okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej miesiąc. Pracodawca będzie musiał przekazać pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w tym okresie.

Ustawa określa sytuacje, w których pracodawca nie ma obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy. Jest to dopuszczalne wówczas, gdy rozkład wynika z prawa pracy lub z umowy o pracę, a także w sytuacji, gdy rozkład czasu pracy ustalił sam pracownik po uprzednim uzgodnieniu z pracodawcą czasu niezbędnego do wykonania powierzonych zadań. Rozkładu czasu pracy nie trzeba będzie również sporządzać, jeśli pracodawca ustali go w obwieszczeniu. Obowiązku takiego nie będzie także w przypadkach, gdy na pisemny wniosek pracownika został mu ustalony indywidualny rozkład czasu pracy bądź pracuje on w ruchomym czasie pracy – informuje Kancelaria Sejmu RP - W zakresie ruchomego czasu pracy ustawa przewiduje dwa rozwiązania. Pracodawca może wyznaczyć pracownikom różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach. Druga możliwość zakłada, że rozkład czasu pracy będzie określał przedział, w którym pracownik będzie rozpoczynał pracę, a godzinę rozpoczęcia pracy wybierze sam pracownik. W obu przypadkach ruchomy czas pracy nie może naruszać prawa do odpoczynku dobowego i tygodniowego. Warianty ruchomego czasu pracy powinny zostać uwzględnione w układzie zbiorowym lub w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Wykonywanie pracy w systemie ruchomym będzie możliwe także na wniosek zainteresowanego pracownika, co ułatwi godzenie życia zawodowego i rodzinnego.

Nowelizacja umożliwia wprowadzenie przerywanego czasu pracy także w drodze porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. Dotychczas było to możliwe tylko w układzie zbiorowym pracy. Ponadto zgodnie z nowelizacją odpracowanie zwolnienia od pracy, udzielonego na wniosek pracownika w celu załatwienia jego spraw osobistych, nie będzie uważane za pracę w godzinach nadliczbowych.



POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę