Rolnicy w wieku przedemerytalnym muszą poczekać co najmniej trzy lata na nowe pieniądze z Unii. Na pomoc ciągle mogą liczyć młodzi, którzy zdecydują się na przejęcie gospodarstwa
Tak wynika z informacji o realizacji działania „Renty strukturalne“ objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, przedstawionej wczoraj w Sejmie przez Ministerstwo Rolnictwa.
Program miał poprawić strukturę wielkości gospodarstw wiejskich oraz przyspieszyć wymianę pokoleniową i ich konkurencyjność. Pomoc jest skierowana do osób w wieku przedemerytalnym, które zdecydują się na zaprzestanie działalności rolniczej i przekażą je następcom lub innym producentom rolnym.
Od 2007 r. rolnicy złożyli ponad 28 tys. wniosków w sprawie rent strukturalnych. Do końca stycznia 2011 r. przyznano ich
14 172. Najwięcej rolników, którzy skorzystali z tej pomocy, było w woj. mazowieckim (2228), lubelskim (1604) i wielkopolskim (1376).
– Zakończyliśmy już działanie dotyczące rent strukturalnych – stwierdził na posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa Tadeusz Nalewajk, podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa.
Na następne konkursy rolnicy będą musieli poczekać aż do 2014 r., gdy powinien się rozpocząć nowy program wspierający restrukturyzację rolnictwa.
Część złożonych wniosków o przyznanie renty strukturalnej będzie automatycznie przekazana do nowego programu „Młody rolnik“, wspierającego wymianę pokoleniową na wsi.
O ponad 70 tys. zł pomocy mogą starać się osoby, które dopiero planują przejęcie gospodarstwa lub prowadzą działalność rolniczą nie dłużej niż 12 miesięcy, licząc do dnia złożenia wniosku o pomoc. Wsparcie zostanie udzielone osobom, które odziedziczyły gospodarstwo w drodze spadku lub nabyły je w drodze darowizny (przed osiągnięciem pełnoletności albo po ukończeniu 18. roku życia, lecz w trakcie nauki w systemie dziennym, gdy w nauczaniu nie miały przerw).
Z tej pomocy mogą skorzystać także właściciele lub posiadacze nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha, nabytej w drodze spadku, którzy w terminie 12 miesięcy od jej nabycia zbyli tę nieruchomość albo udziały w niej.
Pomoc dla młodych rolników mogą otrzymać również wnioskodawcy, których małżonkowie nie prowadzili działalności rolniczej lub rozpoczęli ją nie wcześniej niż 12 miesięcy przed złożeniem przez zainteresowanego wniosku o pomoc.
Jeżeli warunki niezbędne do uzyskania pomocy spełniają oboje małżonkowie, pomoc przyznaje się tylko jednemu z nich.