Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wstrzymanie pomocy dla Grecji groziłoby upadkiem euro

5 stycznia 2016
Amerykański ekonomista Nouriel Roubini ostrzegł, że wstrzymanie pomocy finansowej dla Grecji doprowadziłoby do upadku całej strefy euro. W opublikowanym we wtorek wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" Roubini wezwał do przerwania polityki oszczędności.

- Ostrzegam przed wstrzymywaniem pomocy finansowej (dla Grecji). Jeśli Grecja się załamie, wielu inwestorów wpadnie w panikę. Wówczas nastąpi run na banki w Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech. Znaczy to, że ten, kto odetnie Grecji dopływ prądu, sprowokuje totalne załamanie strefy euro - powiedział amerykański ekonomista.

Jego zdaniem należałoby raczej sfinansować kontrolowane wystąpienie Grecji ze strefy euro albo zatrzymać ten kraj w eurolandzie i wspierać odbudowę jego gospodarki - tak jak wspiera się wschodnie Niemcy przez ponad 20 lat po zjednoczeniu Niemiec. - Oba rozwiązania są dla niemieckich podatników tańsze niż koniec strefy euro - dodał. - Bez euro Niemcy byłyby gospodarczym i politycznym karłem w porównaniu z USA albo Chinami.

Wstrzymanie pomocy finansowej UE i MFW dla Grecji może być konsekwencją wyborów parlamentarnych w tym kraju, które odbędą się w najbliższą niedzielę. Szanse na zwycięstwo ma koalicja radykalnej lewicy SYRIZA, która domaga się złagodzenia programu reform i oszczędności, będących warunkiem wsparcia.

Roubini uważa, że "należy skończyć z oszczędnościowym szaleństwem". - Rządy muszą obniżyć podatki i podnieść płace. Europa potrzebuje wzrostu.

Niemiecki rząd powinien dać każdemu gospodarstwu domowemu bon na podróż o wartości 1000 euro, który mógłby jednak zostać wykorzystany na urlop w kraju dotkniętym kryzysem. To napędziłoby tamtejszą gospodarkę. Poza tym każdy, kto w krajach południowej Europy kupiłby nieruchomość na wakacje, powinien dostać ulgę podatkową - powiedział.

Zdaniem ekonomisty strefa euro potrzebuje też planu działań na najbliższe 10 lat. Powinna prowadzić wspólną politykę finansową i podatkową i mieć jednolity system bankowy z centralną instytucją nadzoru i wspólnymi regułami, np. dotyczącymi kredytów i zabezpieczenia lokat. - Gdy to wszystko zostanie przeprowadzone, Angela Merkel mogłaby zostać prezydentem nowej Europy - powiedział Roubini.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę