Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wskaźnik wolności gospodarczej w Polsce powyżej średniej światowej

3 grudnia 2015
W tegorocznej edycji Raportu Wolności Gospodarczej Świata Polska uzyskała 7,31 na 10 pkt, dzięki czemu uplasowaliśmy się na 48. miejscu wśród 152 przeanalizowanych krajów - poinformowało w środę Centrum im. Adama Smitha. Średnia dla świata wyniosła 6,84 pkt.

Doroczny Raport opracowywany jest przez tzw. Sieć Wolności Gospodarczej (Economic Freedom Network), czyli grupę niezależnych instytutów z 90 krajów, współpracujących pod przewodnictwem Instytutu Frasera z Vancouver w Kanadzie. Polskim członkiem tej Sieci jest Centrum im. Adama Smitha.
Jak wskazano w środowym komunikacie, Polska w kategorii "rozmiar rządu" uzyskała 5,79 pkt, w kategorii "państwo prawa" - 6,36 pkt. Jeśli chodzi o kategorię "dobry pieniądz" było to 9,55 pkt, w "swobodzie wymiany międzynarodowej" - 7,36 pkt, a jeśli chodzi o "regulację działalności firm, rynku pracy i rynku kredytowego" - 7,47 pkt.
Z zestawienia wynika, że od lat nie zmienia się ścisła czołówka rankingu, w której znajdują się Hong Kong, Singapur oraz Nowa Zelandia, Szwajcaria i Mauritius. Z państw europejskich największą wolnością gospodarczą cieszą się ponadto Finlandia, Wielka Brytania, Irlandia oraz Dania.
Najgorzej w rankingu wypadły Wenezuela, Demokratyczna Republika Konga oraz Zimbabwe.
"Wolność gospodarcza świata od kilku lat pozostaje na nieomal niezmieniona. Wyraźny regres notują kraje wysoko rozwinięte. Spadki wartości IWG zaczęliśmy tam notować już po roku 2000 - na długo przed kryzysem finansowym" - wskazał cytowany w komunikacie prof. Andrzej Kondratowicz ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i ekspert Centrum im. Adama Smitha
"Na tym tle Polska, której wolność gospodarcza powoli, ale konsekwentnie pnie się w górę, staje się jednym z nielicznych pozytywnych wyjątków" - dodał.
Eksperci Centrum im. Adama Smitha zaznaczyli, że tegoroczne wyniki rankingu są oparte na danych za 2012 r., gdyż dla wielu gospodarek pełen komplet danych (42 zmienne składające się na indeks) nadchodzą ze znacznym opóźnieniem. Ponadto raport koryguje błędy w danych z lat poprzednich.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę