Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

WRP 2014 - 2020

27 października 2012
Prezentujemy stanowisko Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na temat negocjacji WPR na lata 2014-2020

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w pełni popiera dążenie do maksymalizacji ogólnej alokacji środków z budżetu UE dla Polski zarówno w ramach Polityki Spójności (PS) jak i Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Sposobem utrzymania odpowiednich budżetów PS i WPR jest uchwalenie odpowiedniego ogólnego poziomu budżetu UE.
W ramach budżetu WPR ważne są tak samo płatności bezpośrednie – I Filar  jak i  środki na modernizację gospodarstw, przetwórstwo, modernizację wsi, przemiany w rolnictwie i na wsi – II filar.
Trzecim elementem wspierającym silniej niż dotychczas infrastrukturę na obszarach wiejskich winna być Polityka Spójności. W tym zakresie trwają prace MRiRW z MRR nad Umową Partnerską. Dla Polski ważne są w ramach WPR obydwa filary WPR 2007-2013 – 28,5 mld euro, propozycja na 2014-2020 – 34,5 mld euro.
Zdaniem MRiRW istnieje konieczność utrzymania co najmniej obecnej alokacji dla Polski w ramach II filaru WPR (ok. 13,5 mld euro). Stanowisko MRiRW z dnia 3.10.2012 r. wysłane do Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego podkreśla, że należy podtrzymać dążenie do jak największego wyrównania stawek płatności bezpośrednich co najmniej do poziomu aktualnej średniej w UE tj. ok. 265 euro/ha.
Brak istotnego wyrównania płatności może podważyć wspólnotowy charakter WPR i zgodność poprawnego kształtu płatności bezpośrednich z Traktatem o funkcjonowaniu UE, co zostało podniesione przez Sejmu i Senat, a także w dostępnych ekspertyzach prawnych. Taką wysokość płatności uzasadniają koszty produkcji (ceny paliwa, nawozów, środków ochrony roślin), wyższe plony aniżeli te z lat 1995-1999 przyjęte do plonów referencyjnych. Średnie płatności bezpośrednie mają już Czesi i Węgrzy. Także wymagania w zakresie ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt są takie same dla całej UE.
Wobec propozycji wielu państw co do zmniejszenia budżetu na WPR dla Polski sprawa jest trudna, bowiem Polska jest obecnie największym beneficjentem środków na modernizację z II filara. Dla Polski jest ważne, aby znaleźć dobre rozwiązania, odpowiedni balans między I i II filarem.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę