Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wrocław: Wszyscy chcą być hydraulikami

17 maja 2006

Zaskakująco przebiega tegoroczna internetowa rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych - oblężenie przeżywają szkoły zawodowe. To efekt otwarcia rynków pracy w Unii Europejskiej.

Wyboru szkół w internecie dokonało już ponad pięć spośród ośmiu tysięcy gimnazjalistów. Największą popularnością nadal cieszą się ogólniaki (najwięcej zapisów ma IX LO), ale wzrost zainteresowania szkołami zawodowymi jest wyraźny. Szczegółowych danych jeszcze nie ma, jednak Horst Urbańczyk, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych z ul. Grabiszyńskiej, mówi wręcz o "niesamowitym zwrocie w porównaniu z ubiegłymi latami".

Kariera polskiego hydraulika we Francji czy posadzkarza w Wielkiej Brytanii dała do myślenia wrocławskim gimnazjalistom i ich rodzicom. - Naszą szkołą już zainteresowało się ponad sto osób. Chcą zdobyć kwalifikacje w zawodach, w których można uzyskać legalną pracę na Zachodzie - twierdzi dyrektor Urbańczyk.

Najwięcej chętnych zgłosiło się jednak do Ekonomicznego Liceum Profilowanego przy ul. Worcella i Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 5 przy ul. Dawida. W tej drugiej najbardziej oblegane zawody to fryzjer, cukiernik i sprzedawca. Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszy się "samochodówka" na Borowskiej (ZSZ nr 2) i "gastronomik" na Kamiennej (ZSZ nr 9).

Praca w którymś z bogatych krajów UE to dziś główna motywacja młodych wrocławian przy wyborze przyszłego zawodu. Ale wkrótce może dojść i inna - możliwość pracy na miejscu. - Przedsiębiorstwa zaczynają szukać wykwalifikowanych pracowników już na etapie szkoły - twierdzi Urbańczyk. - My podpisaliśmy wstępną umowę na praktyki z Wrobisem. Kto się sprawdzi, pewnie tam zostanie.

Efekty musi przynieść wrocławski boom inwestycyjny. Na lokalnym rynku pracy zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników będzie coraz większe. Dyrektorka wrocławskiego wydziału edukacji Lilla Jaroń wśród zawodów, które na pewno będą miały duże wzięcie, wymienia: operatorów obrabiarek i mechaników samochodowych, dla których będą miejsca pracy w Volvo; mechatroników (mechanik ze znajomością układów elektronicznych), których zatrudni Bosch; monterów urządzeń telekomunikacyjnych i elektroników, którzy znajdą zatrudnienie w LG; i murarzy, których poszukiwać będzie bardzo wiele przedsiębiorstw.

Spać spokojnie mogą też absolwenci otwieranych właśnie w ZSZ nr 18 kierunków monter budownictwa wodnego i kadłubów okrętowych. Znajdą zatrudnienie u armatorów. Ale na razie nie ma na nie wielu chętnych, tak jak i na kierunki operator obrabiarek skrawających i krawcowa.

Bez trudu pracę znajdą informatycy. Już dziś firmy mają kłopoty z ich zatrudnieniem. - Dlatego z całych sił będziemy wspierać kierunki ścisłe w liceach - zapowiada Lilla Jaroń. W tym tygodniu urzędnicy spotykają się w tej sprawie z przedstawicielami Siemensa. Firma ma zamiar objąć kierunki informatyczne patronatem. Jest nadzieja na praktyki, a w przyszłości nawet na pracę.

Nabór potrwa jeszcze dwa tygodnie. Trzecioklasiści wybierają szkoły na stronie www.wroclaw.pl/edukacja/rekrutacja 2006. Na wypełnione i wydrukowane z internetu formularze szkoły czekają do 26 maja.

Najpopularniejsze ogólniaki w tegorocznej rekrutacji (dane z poniedziałku) to kolejno: IX, I, II, XV, XIII, IV, VII, X, XVII, XI, VIII.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę