Wprowadzenie cukru pozakwotowego na rynek UE - korzystne dla Polski
22 lutego 2012
Jak informuje FAMMU/FAPA na 325 Komitecie Zarządzającym ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych dyskutowane były między innymi kwestie związane z przeniesieniem cukru na sezon 2012/13. Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia, które wydłużałoby termin podjęcia ostatecznej decyzji o pięć miesięcy - z 15 kwietnia do 15 sierpnia.
Natomiast Niemcy i Holandia zwróciły się z zapytaniem, czy KE przeanalizowała możliwość dalszego, dodatkowego wprowadzenia pozakwotowej produkcji na rynek wewnętrzny. Z kolei Wielka Brytania, wspierana przez Bułgarię i Portugalię, zwróciła uwagę, że takie działanie byłoby w sprzeczności wobec idei zawieszenia przetargów importowych w styczniu i lutym (przetargi anulowano ze względu na poprawę zaopatrzenia na unijnym rynku).
Produkcja cukru w Niemczech w sezonie 2011/12 przekroczyła kwotę produkcyjną o 1,85 mln ton. Nic dziwnego, że kraj ten lobbuje za dodatkowym wprowadzeniem cukru pozakwotowego na rynek wspólnotowy. Takie rozwiązanie byłoby także w interesie Francji (prawie 2 mln ton nadwyżki) i Polski (około 300 tys. ton nadwyżki - większa podaż mogłaby także doprowadzić do spadku cen).