Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

WPR 2014-2020

22 stycznia 2010
Rumun Dacian Ciolos jest kandydatem na stanowisko Komisarza Unii Europejskiej ds. Rolnictwa. To w dużej mierze od jego działań będzie zależało to, jak będzie wyglądała Wspólna Polityka Rolna w latach 2014-2020.

W debacie o przyszłości unijnej polityki rolnej Polsce najbardziej będzie zależało na ujednoliceniu wysokości dopłat bezpośrednich. Te niestety są wciąż ustalane na podstawie historycznych wielkości produkcji z lat 1986-1991. Dla polskiego rolnictwa był to okres załamania ekonomicznego. W efekcie podczas negocjacji akcesyjnych otrzymaliśmy jeden z najniższych plonów referencyjnych w całej Wspólnocie.

Dopiero za rok polscy rolnicy otrzymają 100% należnych im dopłat wyliczonych na podstawie plonu referencyjnego. Ale nie będzie się to jednak równało poziomowi wsparcia w krajach starej piętnastki, ponieważ tam plon referencyjny od którego te dopłaty zależą jest dużo wyższy. Ta różnica może sięgać nawet 100%. A przecież dochody rolników maja wpływ na możliwości inwestowania, a tym samym na konkurencyjność gospodarstw.

Dlatego nasi rolnicy uważają, że jest to system niesprawiedliwy i ich krzywdzący. Oczekują likwidacji tak zwanych historycznych uwarunkowań, które uzależniają wysokość stawek dopłat od wielkości plonu referencyjnego. Pozwoliłoby to na wyrównanie stawek, a wiec większy przypływ gotówki, a co za tym idzie szybsze i większe zmiany w strukturze gospodarstw, ich modernizację oraz wzrost wydajności pracy i produkcji.

Inaczej nigdy nie dogonimy bogatszych krajów, a przecież celem WPR jest stwarzanie wszystkim równych szans.

Kiedy będzie możliwe rzeczywiste wyrównanie wsparcia dla rolnictwa wszystkich krajów Unii? Czy nowe kierownictwo Komisji Europejskiej, a w szczególności nowy Komisarz do spraw Rolnictwa Dacian Ciolos będzie przychylny naszym potrzebom.

I jakie możliwości wpływania na zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej nają: polski rząd, nasi europosłowie oraz organizacje rolnicze zrzeszone w COPA-COGECA? Co wiec czeka nas już niebawem i jak zmieni się WPR po 2014 roku?

Goście w studio:


Zofia Krzyżanowska – radca generalny ministra rolnictwa
Jerzy Chróścikowski – przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”, senator RP,
Jarosław Kalinowski – poseł do Parlamentu Europejskiego,
Tomasz Garbowski – Klub Poselski Lewica

    
---------------------------------
    

O konieczności komasacji gruntów mówi się w Polsce od ponad czterdziestu lat. Mówi się i w przeszłości podejmowane były pojedyncze działania, by scalenia przeprowadzić.

Niestety udane komasacje to wyjątki, a w naturalny sposób (np. podziały spadku) kilkudziesięciometrowych działek, poletek-zagonków przybywało coraz szybciej.

Na Dolnym Śląsku, Podkarpaciu czy w Małopolsce gospodarstwa składające się z kilkudziesięciu zagonów to prawie norma. Gospodarstwo rekordzistki Polski to ponad tysiąc skrawków ziemi! Jedynym drogą do prawidłowego wykorzystania ziemi jest scalenie gruntów.

Jednak od pomysłu do jego realizacji wcale nie jest blisko. Aby scalenie przeprowadzić potrzebne są pieniądze, które powinien zapewnić budżet państwa i zgoda co najmniej połowy mieszkańców. Z jednym i drugim na polskiej wsi nie jest najlepiej.

Udało się w dwóch wsiach na Dolnym Śląsku. Witoszyce i Nowa Wieś Złotoryjska skorzystały z pomocy Urzędu Marszałkowskiego i pieniędzy z PROW w ramach działania „Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa przez scalanie gruntów”.

O tym jak przebiegał proces przygotowania do komasacji? Ile wsi powinno podjąć takie działania i dla ilu chętnych starczy pieniędzy?

O tym rozmawiają w studio:

Zofia Krzyżanowska – radca generalny ministra rolnictwa
Stanisław Longawa – wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego

Emisja - niedziela, 8.00

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę