Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wpływy z eksportu produktów rolnych mogą spaść o 2 proc.

3 grudnia 2015
W 2014 roku wpływy z eksportu żywności mogą spaść o 2 proc. w stosunku do ub.r. i mają wynieść 19,6 mld euro. Nadwyżka w handlu tymi produktami utrzyma się na poziomie 5,7 mld euro - wynika z raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Eksperci IERiGŻ zauważają, że w 2014 r. trudno będzie powtórzyć rekordowe wyniki osiągnięte w 2013 r. Tym niemniej obroty handlowe, pomimo niewielkiego spadku, utrzymają się na bardzo wysokim poziomie. Przewidują oni, że wpływy z eksportu produktów rolno-spożywczych w 2014 r. mogą osiągnąć około 19,6 mld euro, czyli będą ok. 2 proc. mniejsze niż w 2013 r. O tyle samo mogą spaść wydatki na import produktów rolnych i wynieść 13,9 mld euro. Saldo obrotów utrzyma się więc na dotychczasowym poziomie 5,7 mld euro.
Według Instytutu, w tym roku obroty w handlu zagranicznym żywością nieznaczne spadną w ujęciu wartościowym, zarówno w eksporcie, jak i w imporcie. Ale nadal utrzymają się one na wysokim poziomie. Spadnie głównie eksport produktów rolnictwa, w tym najbardziej trzody chlewnej i wieprzowiny, zbóż oraz oleistych i pochodnych, cukru. Wzrośnie natomiast wywóz drobiu i mięsa drobiowego, mleka w proszku, owoców i warzyw oraz ich przetworów, alkoholi oraz wód i napojów oraz przetworów zbożowych.
IERiGŻ ocenia, że spadnie import produktów zwierzęcych, w tym najbardziej mięsa i podrobów, przetworów mleczarskich oraz żywych zwierząt. Mniejszy ponadto będzie import zbóż, oleistych i ziemniaków. Wzrośnie natomiast import cukru i wyrobów cukierniczych, wód i napojów, alkoholi oraz wyrobów tytoniowych.
W 2014 r. będzie możliwy wzrost eksportu do krajów UE, które są największym partnerem handlowym Polski, jak i do pozostałych krajów rozwiniętych. Możliwa jest też reorientacja sprzedaży z rynków WNP (m.in. z Rosji) na rynki krajów rozwiniętych oraz rozwijających się - zaznaczają w raporcie eksperci.
W 2013 r., w porównaniu z 2012 r., wartość eksportu polskiego sektora rolno-spożywczego zwiększyła się o 11,5 proc. do rekordowych 19,96 mld euro, a importu o 4,9 proc. do 14,2 mld euro. W rezultacie nadwyżka zwiększyła się do nienotowanej wcześniej wartości 5,7 mld euro, wobec 4,3 mld euro w poprzednim roku. Znaczenie sektora rolno-spożywczego w polskim handlu zagranicznym w 2013 r. ponownie wzrosło. Udział eksportu rolno-spożywczego w polskim eksporcie zwiększył się do 13,1 proc. wobec 12,5 proc. w 2012 r., a udział importu do 9,2 proc. (8,8 proc. w 2012 r.).




POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę