W 2014 roku wpływy z eksportu żywności mogą spaść o 2 proc. w stosunku do ub.r. i mają wynieść 19,6 mld euro. Nadwyżka w handlu tymi produktami utrzyma się na poziomie 5,7 mld euro - wynika z raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Eksperci IERiGŻ zauważają, że w 2014 r. trudno będzie powtórzyć rekordowe wyniki osiągnięte w 2013 r. Tym niemniej obroty handlowe, pomimo niewielkiego spadku, utrzymają się na bardzo wysokim poziomie. Przewidują oni, że wpływy z eksportu produktów rolno-spożywczych w 2014 r. mogą osiągnąć około 19,6 mld euro, czyli będą ok. 2 proc. mniejsze niż w 2013 r. O tyle samo mogą spaść wydatki na import produktów rolnych i wynieść 13,9 mld euro. Saldo obrotów utrzyma się więc na dotychczasowym poziomie 5,7 mld euro.
Według Instytutu, w tym roku obroty w handlu zagranicznym żywością nieznaczne spadną w ujęciu wartościowym, zarówno w eksporcie, jak i w imporcie. Ale nadal utrzymają się one na wysokim poziomie. Spadnie głównie eksport produktów rolnictwa, w tym najbardziej trzody chlewnej i wieprzowiny, zbóż oraz oleistych i pochodnych, cukru. Wzrośnie natomiast wywóz drobiu i mięsa drobiowego, mleka w proszku, owoców i warzyw oraz ich przetworów, alkoholi oraz wód i napojów oraz przetworów zbożowych.
IERiGŻ ocenia, że spadnie import produktów zwierzęcych, w tym najbardziej mięsa i podrobów, przetworów mleczarskich oraz żywych zwierząt. Mniejszy ponadto będzie import zbóż, oleistych i ziemniaków. Wzrośnie natomiast import cukru i wyrobów cukierniczych, wód i napojów, alkoholi oraz wyrobów tytoniowych.
W 2014 r. będzie możliwy wzrost eksportu do krajów UE, które są największym partnerem handlowym Polski, jak i do pozostałych krajów rozwiniętych. Możliwa jest też reorientacja sprzedaży z rynków WNP (m.in. z Rosji) na rynki krajów rozwiniętych oraz rozwijających się - zaznaczają w raporcie eksperci.
W 2013 r., w porównaniu z 2012 r., wartość eksportu polskiego sektora rolno-spożywczego zwiększyła się o 11,5 proc. do rekordowych 19,96 mld euro, a importu o 4,9 proc. do 14,2 mld euro. W rezultacie nadwyżka zwiększyła się do nienotowanej wcześniej wartości 5,7 mld euro, wobec 4,3 mld euro w poprzednim roku. Znaczenie sektora rolno-spożywczego w polskim handlu zagranicznym w 2013 r. ponownie wzrosło. Udział eksportu rolno-spożywczego w polskim eksporcie zwiększył się do 13,1 proc. wobec 12,5 proc. w 2012 r., a udział importu do 9,2 proc. (8,8 proc. w 2012 r.).
9040018
1