Polska poprawia pozycję w rankingu wolności gospodarczej, ale dzieje się tak głównie za sprawą pogorszenia sytuacji w innych krajach. Na 10 możliwych punktów nasz kraj uzyskał 7, co dało mu 53 miejsce wśród 141 państw - poinformowało Centrum imienia Adama Smitha, które jest polskim partnerem sieci instytutów z 85 krajów, które opracowują ranking. W ubiegłorocznej edycji raportu Polska zajęła 65 miejsce.
Ekspert Centrum Andrzej Kondratowicz podkreśla, że pozycja Polski w grupie badanych państw jeszcze nigdy nie była tak wysoka. Jak zaznacza - tylko 27 procent państw wyprzedza nas w zakresie wolności gospodarczej.
Współpracujący z Centrum imienia Adama Smitha przedsiębiorca Andrzej Blikle uważa, że do większej poprawy warunków prowadzenia firmy w Polsce konieczne są zdecydowane kroki rządu, na które się nie zanosi. Jego zdaniem, w pierwszej kolejności zmiany powinny objąć ułatwienia w prawie budowlanym, systemie podatkowym oraz liberalizację prawa pracy.
Autorzy raportu wskazują, że światowy kryzys gospodarczy i zaangażowanie rządów w jego zwalczanie spowodowały spadek w rankingu części państw wysoko rozwiniętych, w tym Stanów Zjednoczonych, które zajęły 10 pozycję. W czołówce krajów największej wolności gospodarczej znalazły się: Hongkong, Singapur i Nowa Zelandia.
Długi proces obliczania danych z poszczególnych krajów sprawił, że raport opiera się na informacjach za rok 2009.