Są jeszcze wolne środki na kredyty dla rolników i zakładów przetwórstwa rolno spożywczego. Z dopłat do oprocentowania może skorzystać jeszcze blisko 10 tys. podmiotów.
Do dyspozycji jest 13 linii kredytowych, których oprocentowanie wynosi od jednego do czterech procent. W tym roku największym zainteresowaniem cieszą się kredyty na utworzenie i urządzenie gospodarstwa przez młodych rolników. W porównaniu do lat ubiegłych wzrósł też popyt na kredy na zakup ziemi. "Podmioty, które ubiegają się o kredyty muszą przede wszystkim przygotować plan przedsięwzięcia, określić cel na jaki chcą zaciągnąć kredyt, przygotować również harmonogram realizacji tego przedsięwzięcia. Przede wszystkim uzyskać pozytywną opinię Ośrodka Doradztwa Rolniczego" - powiedziała Anna Milewska z ARiMR.
Wnioski o przyznanie kredytów można składać w 16 bankach, które współpracują z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. "Te wnioski mają szanse uzyskać kredyty o ile podmioty spełniają warunki co do zdolności kredytowej. Czyli warunki stawiane przez banki przy udzielaniu kredytu" - poinformowała Milewska.
Okres spłaty kredytów wynosi od ośmiu do dwudziestu lat w zależności od linii kredytowej.