Ryszard Niebieszczański, wójt gminy Kłodzko, wygrał w ogólnopolskim plebiscycie Telewizji Polskiej i został Wójtem Roku 2002.
Ryszard Niebieszczański zwyciężył zdecydowaną większością głosów oddanych przez widzów TVP 1. Kandydaturę wójta Niebieszczańskiego, który nieprzerwanie przewodzi gminie od 1994 roku, zgłosili mieszkańcy Krosnowic. Jako jedyny wójt w kraju, po raz drugi znalazł się w finałowej 10. Ogólnopolskiego Konkursu TVP "Wójt Roku". Glosowanie na finalistów w systemie audiotele odbywało się w terminie od 23 lutego do 17 marca.
Dla zwycięzcy konkursu, od początku jego pracy na stanowisku wójta, najważniejsze były oświata, ochrona środowiska oraz infrastruktura. W czasie kadencji Ryszarda Niebieszczańskiego, w kłodzkiej gminie wybudowano 3 oczyszczalnie ścieków, sieć wodociągów i kanalizacji, 3 szkoły, 2 sale gimnastyczne, a trzecia jest obecnie w budowie. W bieżącym roku rozpocznie się budowa kolejnego kompleksu szkolno-sportowego. Powstały także 44 mosty, wybudowano 60 km dróg, rozwiązano problem telefonizacji wsi. Do realizacji tych inwestycji zatrudniano mieszkańców gminy, zmniejszając bezrobocie.
Mimo tak dużych nakładów inwestycyjnych w gminie pozostało jeszcze wiele problemów do rozwiązania – woda, sanitacja wsi, drogi. Gminie Kłodzko, jak każdej wiejskiej gminie w Polsce, trudno samodzielnie finansować wszystkie planowane prace. Szansy na wykonanie i zakończenie tych działań wójt upatruje w środkach unijnych. Gmina od wielu lat korzysta z programów pomocowych Unii. W styczniu bieżącego roku Ryszard Niebieszczański powołał zespół do spraw integracji z Unią Europejską, składający się z pracowników urzędu, społecznie prowadzących akcję informacyjną i pomocową wśród mieszkańców gminy. Zespół prowadzi szkolenia, instruktaże wypełniania wniosków i korzystania z programów unijnych.
Gmina Kłodzko poniosła ogromne starty podczas powodzi w 1997 roku. Dzięki staraniom wójta Niebieszczańskiego wszystkie zniszczenia zostały usunięte. Jak sam mówi (...)odbudowa gminy ze zniszczeń powodziowych, przy jednoczesnej realizacji nowych zadań inwestycyjnych i innych, związanych z rozwojem wsi kłodzkiej jest dużym osiągnięciem. Kwota ponad 70 milionów złotych wydatkowana w ciągu ostatnich lat z budżetu gminy podczas gdy średni budżet gminy wynosi 17 mln zł rocznie, jest wartością bardzo wymowną.