Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wódka polska nie będzie mogła mieć smaku kukurydzy

5 stycznia 2016

Zmienią się zasady produkcji polskiej wódki. Producenci protestują przeciwko tym zmianom.
Polskiej wódki nie będzie już można produkować z kukurydzy oraz pszenżyta. Takie zasady wyrobu narodowego trunku chce narzucić resort rolnictwa, który przygotował projekt nowelizacji ustawy o wyrobie napojów spirytusowych. Wczoraj zaakceptował go rząd.
Przy tej okazji odżyła batalia o to, z czego i jak produkować narodowy trunek. Tradycjonaliści od dawna domagają się, aby określenie Wódka Polska było zastrzeżone tylko dla napojów produkowanych z ziemniaków i żyta. Producenci są temu przeciwni.
Chcą, aby wódkę polską, tak jak dziś, można było wytwarzać z wszelkich zbóż i ziemniaków. Resort rolnictwa ostatecznie zaproponował, aby wódkę można było produkować tylko z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa oraz ziemniaków.
– Zawężenie bazy surowcowej ograniczy wykorzystanie oznaczenia Polska Wódka, a wówczas stracą wszyscy. Od rolników przez gorzelników po zakłady rektyfikacyjne i producentów – uważa Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.
Dotychczas przepisy pozwalały, aby wódkę polską wyrabiać z zacieru zbóż lub ziemniaków. To pozwalało produkować wódkę z kukurydzy oraz pszenżyta.
– Oznaczenie geograficzne powinno podkreślać wyjątkowość produktu i jego historyczne dziedzictwo – zaznacza resort.
Według niego oznaczenie Polska Wódka/ Polish Vodka to oznaczenie produktu, które wiąże się z pewnymi wymaganiami jakościowymi.
– Nazwa Polska Wódka/Polish Vodka nie może służyć jedynie do promocji wyrobu, ale powinna być nobilitacją i przysługiwać tylko produktowi spełniającemu szczególne wymagania surowcowe i technologiczne – uzasadnia swoją decyzję Ministerstwo Rolnictwa.
Do 2008 r. przepisy UE pozwalały na produkcję wódki z alkoholu etylowego wytwarzanego z dowolnego surowca pochodzenia rolniczego. Po tej dacie Bruksela zawęziła możliwość stosowania nazwy „wódka” tylko do trunków z ziemniaków i zbóż.
7,95 litra wyniosło spożycie napojów spirytusowych na osobę w Polsce w 2010 r.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę