Woda – siła, żywioł; woda – orzeźwienie, odprężenie; woda – tajemnica, upływ czasu czy wreszcie – życie. Tak można odebrać prace artystów uczestniczących w II Międzynarodowym Plenerze Rzeźbiarskim Puszcza Zielonka, który odbywał się od 28 sierpnia do 14 września 2008 roku w Pławnie (gmina Murowana Goślina).
Do udziału w drugiej edycji tego przedsięwzięcia organizator – Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej zaprosił rzeźbiarzy z zagranicy i Polski, a byli nimi: Natalia Leykina z Ukrainy, Ashraf Gafer El Sadek Mohammed Mahdy z Egiptu, Andy Rußelmann z Niemiec, Jolanta Banowska, Piotr Butkiewicz, Władysław Garnik, Marian Molenda, Leon Podsiadły, Jan Serafin, Marek Szewczyk, Stefan Wyszkowski oraz inicjatorka pleneru Grażyna Szymała-Wołyńska.
Pierwsza wystawa odbyła się w miejscu pleneru, na terenie gospodarstwa agroturystycznego Hotelik Rozmaitości (Pławno 17), przyciągając rzeszę zainteresowanych. Stworzone prace będzie można obejrzeć od 16 września na poznańskiej Malcie oraz od 20 listopada w Poznańskiej Palmiarni. Wystawa ta odbywać będzie się równolegle z Międzynarodową Konferencją Klimatyczną w Poznaniu. Plener jest bowiem jednym z wydarzeń towarzyszących konferencji oraz „Roku Klimatu i Środowiska”, do których nawiązuje temat spotkania – WODA.
Sympozjum odbyło się w naturalnej scenerii Puszczy Zielonki, rzeźbiarze tworzyli w drewnie pochodzącym z otaczających lasów, temat również związany był z ekologią – w ten sposób organizatorzy pragnęli zwrócić uwagę odbiorcom na fakt, że dbałość o naturę powinna być wyzwaniem dla wszystkich mieszkańców począwszy od najmłodszych lat ich życia. A przekazywanie tego za pomocą sztuki to niekonwencjonalny sposób na dotarcie z tematem do szerokiego grona odbiorców, wśród którego znalazła się również młodzież uczestnicząca w warsztatach przeprowadzonych przez artystów. W trakcie warsztatów wysłuchała także wykładu "Aspekty wody w środowisku” dr Jana Śmiełowskiego, prezesa Fundacji Biblioteki Ekologicznej w Poznaniu.
Plener jest przedsięwzięciem cyklicznym i będzie odbywał się co roku pod koniec lata. Powstałe prace nabywane są przez sponsorów, jak również osoby odwiedzające wystawy. Postanowiono także, że na pamiątkę każdej jego edycji sadzone będzie jedno drzewo. Pierwsze zasadziła inicjatorka, a drugie gospodarz gminy burmistrz Tomasz Łęcki. W przyszłości istnieje szansa na stworzenie specjalnego, poświęconego plenerowi szlaku w Puszczy Zielonce.
8099899
1