Bank Gospodarki Żywnościowej poinformował za Agra-Europe, iż Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Włochy nie wprowadziły w życie ustaleń dyrektywy 1999/74/WE dot. dobrostanu kur niosek i tym samym kraj ten jest zobowiązany do zapłacenia kary do Komisji Europejskiej za naruszenie prawa europejskiego.
Według dyrektywy 1999/74/WE 1 stycznia 2012 r. minął 12-letni okres przejściowy dla producentów jaj spożywczych w UE. W tym okresie podmioty zajmujące się hodowlą i chowem kurek niosek w krajach członkowskich były zobowiązane do zastąpienia nieulepszonych klatek dla kur niosek, klatkami spełniającymi nowe wymagania unijne
Nie wszystkie jednak państwa wprowadziły na czas nowe wymogi. W kwietniu 2013 r. Komisja Europejska (KE) zgłosiła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zastrzeżenia w stosunku do Grecji i Włochy. Pomimo ponagleń ze strony KE, działania te nie przyniosły rezultatów. Doprowadziło to do rozpoczęcia w kwietniu zeszłego roku tzw. procedury naruszenia (infringement proceedings) przeciwko władzom obu krajów w związku z niewypełnieniem norm dot. dobrostanu kur niosek.
Zgodnie z ustaleniami, we Włoszech pod koniec 2012 r. nadal ok 12 mln kur niosek przetrzymywana była jeszcze w niedostosowanych do nowych norm klatkach. Zastrzeżenia dot. niespełnienia wymogów pojawiły się, za AgraEurope, w stosunku do 239 farm. W obliczu takich naruszeń norm unijnych i w celu zapewnienia pozostałym producentom jaj spożywczym w UE równych szans związanych z kosztami produkcji, Europejski Trybunał Sprawiedliwości nałożył karę na Włochy.
Działania te pokazują determinację KE do zapewnienia minimalnych norm dot. dobrostanu zwierząt i wprowadzenia równych szans dla producentów na terenie UE.