Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Włochy też słyną z serów

5 stycznia 2016
Jak poinformowała FAMMU/FAPA, w grudniu 2011 roku w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się rozporządzenie Komisji (UE) nr 1377/2011 z dnia 20 grudnia br. wpisujące do rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia (ChNP) nazwę "Salva Cremasco" .
Jest to ser stołowy, miękki, niegotowany, wytwarzany wyłącznie z pełnego mleka krowiego pochodzącego od krów ras hodowanych na obszarze geograficznym, Frisona italiana i Bruno alpina (północno-wschodnia część Włoch), których żywienie opiera się na zastosowaniu co najmniej 50% pasz pochodzących z upraw, które prowadzi się w gospodarstwie lub na obszarze produkcji sera.
Salva Cremasco dojrzewa przez co najmniej 75 dni, ma kształt równoległościanu o gładkich ścianach, którego bok ma wymiary 11-13 cm lub 17-19 cm; krąg jest prosty, o wymiarach 9-15 cm; masa produktu wynosi 1,3-1,9 kg lub 3-5 kg, plus/minus 10 %; delikatna skórka jest gładka, czasami z porostem pleśniowym, o średnio twardej konsystencji oraz charakterystycznej mikroflorze. W masie serowej znajdują się nieliczne nieregularnie rozmieszczone dziury, konsystencja jest zasadniczo zbita, krucha, bardziej miękka tuż pod skórką z uwagi na typowo dośrodkowy proces dojrzewania produktu, jego kolor jest biały, przechodzący w odcień słomkowożółty w miarę dojrzewania.
Smak sera „Salva Cremasco" jest związany z procesem dojrzewania i charakteryzuje się delikatnie słoną, a zwłaszcza lekko gorzką nutą, przypominającą smak trawy, wyczuwalną przy skórce. Zawartość tłuszczu w stosunku do zawartości suchej masy to min. 48 %.



POWIĄZANE

Trwa serial związany ze zwrotami gruntów rolnych dzierżawionych przez podmioty (...

Integracja ukraińskiego rynku rolnego z Unią Europejską wymaga zwiększenia ogóln...

Według stanu na 21 listopada cukrownie zrzeszone w Krajowym Stowarzyszeniu Produ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę