Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wkrótce podrożeje pieczywo

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że listopad i początek grudnia przyniosły duże wzrosty cen zbóż w kraju, które jeszcze nie w pełni przełożyły się na ceny detaliczne pieczywa i produktów zbożowych. Zdaniem ekonomistów z BGŻ, wkrótce może podrożeć pieczywo i produkty zbożowe.
Jak wynika z analizy danych MRiRW w ciągu siedmiu tygodni od połowy października do pierwszego tygodnia grudnia (3-9.12) ceny zbóż konsumpcyjnych wzrosły odpowiednio o 10, 7 i 6 proc. w przypadku pszenicy, żyta i jęczmienia. W stosunku do średniej ceny w październiku (1.10-4.11) cena pszenicy wzrosła o 9 proc., cena żyta i jęczmienia o 6 proc.
Te wzrosty dosyć szybko znalazły odzwierciedlenie w podwyżkach cen hurtowych mąki. Wg danych MRiRW ceny zbytu mąki piekarniczej pszennej w workach w pierwszym tygodniu grudnia były w zależności od rodzaju o 8 do 11 proc. wyższe niż przeciętnie w październiku. Nieco mniejsze były w tym samym czasie wzrosty cen mąki pszennej sprzedawanej luzem. Tutaj w zależności od rodzaju podwyżki wynosiły 5-10 proc. Bardzo różna była skala podwyżek w przypadku cen zbytu mąki w opakowaniach detalicznych (1 kg). Mąka 450 i 650 podrożały minimalnie (o 0,2 i 0,4 proc.) natomiast mąka 500 podrożała o 6 proc., a mąka 550 aż o 10 proc.
Podwyżki cen skupu zbóż konsumpcyjnych i hurtowych cen mąki nie znalazły jeszcze całkowicie odzwierciedlenia w detalicznych cenach pieczywa i produktów zbożowych. Jak wynika z opublikowanego w czwartek 13.12 komunikatu GUS, w listopadzie dosyć dynamicznie wzrastały jedynie ceny przetworów makaronowych - wzrost cen w skali miesiąca wyniósł 1,0 proc. W tym samym czasie o 0,5 proc. wzrosły ceny detaliczne przetworów młynarskich.
- Wydaje się, że dotychczasowe podwyżki cen zbóż odbiją się na wyższym wskaźniku cen pieczywa i produktów zbożowych w grudniu 2012 r. i być może także na początku 2013 r. Warto jednak po raz kolejny przypomnieć, że cena zboża nie stanowi najważniejszego składnika kosztów produkcji pieczywa i ewentualne wzrosty jego cen nie powinny być bardzo duże - oceniają analitycy Banku BGŻ.
Co więcej, drożejące pieczywo nie wpływa bardzo wydatnie na przyśpieszenie wzrostów cen żywności ogółem. Po pierwsze, pieczywo i produkty zbożowe stanowią stosunkowo niewielką część wydatków na żywność. Wg GUS w 2011 r. było to około 17 proc. i taka jest waga wskaźnika cen tej grupy produktów we wskaźniku cen żywności i napojów bezalkoholowych ogółem. Po drugie, ceny tej grupy produktów zmieniają się w stosunkowo niewielkim stopniu w porównaniu np. z bardzo dużymi miesięcznymi zmianami cen owoców, warzyw czy mięsa drobiowego.
Z drugiej jednak strony ceny pieczywa są bardzo 'medialne''. Dzieje się tak dlatego, gdyż jest to produkt kupowany bardzo często, zazwyczaj w tym samym miejscu i każdą zmianę jego ceny łatwo zauważyć. Dlatego wkrótce możemy spodziewać się dużej liczby informacji o drożejącym pieczywie i być może generalnie o drożejącej żywności.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę