Minister Marek Sawicki przebywał w środę na terenie województwa Warmińsko – Mazurskiego, gdzie odwiedził tereny dotknięte klęską suszy. W Urzędzie Wojewódzkim spotkał się z Wojewodą Warmińsko - Mazurskim Marianem Podziewskim. W godzinach południowych w Audytorium Maximum w Olsztynie odbyło się spotkanie otwarte, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządu oraz związków i organizacji rolniczych. Minister przedstawił założenia programu pomocy dla gospodarstw w celu złagodzenia skutków suszy.
„Obecnie komisje powołane przez wojewodów szacują straty w uprawach. Przewiduje się, że zakres strat w tym roku będzie zbliżony do poziomu z 2006 roku. Bardzo ważne jest szybkie zakończenie prac komisji, ponieważ dopiero po zbilansowaniu wszystkich strat będzie można przygotować szczegóły programu pomocy, a następnie przedstawić go Radzie Ministrów. Program zostanie także przesłany do Komisji Europejskiej w celu opublikowania w dzienniku Urzędowym UE. ” – podkreślił szef resortu.
Opublikowanie przez KE programu pozwoli na to, że pomoc udzielana w jego ramach, nie będzie wchodziła w limit pomocy de minimis.
W trakcie spotkania poruszono także kwestię strat spowodowanych wystąpieniem w 2007 roku ognisk grypy ptaków.Foto
Minister Sawicki poinformował, że resort podjął starania o uruchomienie dodatkowych form pomocy dla producentów rynku drobiu i jaj, którzy ponieśli straty. W konsultacji ze związkami i organizacjami społecznymi sektora drobiarskiego został opracowany i przesłany do Komisji Europejskiej wniosek w sprawie nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Rzeczypospolitej Polskiej. We wniosku zaproponowano wypłatę pomocy podmiotom zlokalizowanym w strefach A i B, wypłatę pomocy fermom produkcyjnym, fermom drobiu rzeźnego, zakładom wylęgu drobiu oraz pomoc dla podmiotów spoza stref A i B, tym którzy dostarczali drób podmiotom ze sfer A i B i nie mogli dokonać eksportu, fermom reprodukcyjnym, zakładom wylęgu drobiu. Zaproponowano także pomoc za: utylizację jaj wylęgowych, skierowanie jaj wylęgowych do przetwórstwa, utylizację piskląt, przetrzymanie ptaków ponad normatywny cykl produkcyjny, wcześniejszą likwidację stada, przymusowe wydłużenie postoju sanitarnego, obowiązkowe przeznaczenie do obróbki termicznej mięsa pochodzącego od zdrowych ptaków.
Decyzję o formie i zakresie pomocy podejmie Komisja Europejska po przeanalizowaniu zaproponowanych rozwiązań.
Szacuje się, że kwota rekompensat może wynieść około 19 mln zł, z czego 50% pokryje budżet Wspólnoty, a pozostałe 50 % będzie pochodziło z budżetu krajowego.
9144753
1