Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wizyta ministra Wojciecha Olejniczaka we Francji

19 maja 2005

Uzgodnienie wspólnego stanowiska w sprawie udoskonalenia wspólnotowych mechanizmów zapobiegania i zarządzania sytuacjami kryzysowymi w rolnictwie  –  to temat spotkania ministrów rolnictwa Francji, Polski, Włoch, Hiszpanii, Irlandii, Węgier, Grecji i Portugalii.

Ministrów zaprosił do Paryża francuski minister rolnictwa Dominique Bussereau.8 ministrów podpisało memorandum, które zostanie przesłane komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel oraz Prezydencji luksemburskiej przed dyskusją na ten temat przewidzianą na Radzie Ministrów UE 30 maja br. Dokument proponuje poszerzenie zakresu ubezpieczeń od ryzyka wywołanego czynnikami przyrodniczymi i ekonomicznymi, a także instrumenty promocji produktów zagrożonych wahaniami rynkowymi. Przewiduje on wsparcie do przechowywania, przetwórstwa oraz do dobrowolnego ograniczania produkcji – w celu złagodzenia skutków nierównowagi rynkowej. Podczas obrad omawiane były również sprawy wspólnych działań w związku z klęskami suszy, kryteria pomocy obszarom o niekorzystnych warunkach oraz zasady wdrażania reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

Uczestnicy spotkania podpisali list do komisarz M. Fischer Boel w sprawie unijnego systemu pomocy żywnościowej dla państw najuboższych. Przed spotkaniem wielostronnym odbyły się rozmowy bilateralne delegacji polskiej, której przewodniczył minister Wojciech Olejniczak i francuskiej, której przewodniczył minister Dominique Bussereau. Spotkanie było okazją do omówienia sprawach z zakresu rolnictwa, w których liczymy na poparcie strony francuskiej na forum Rady Ministrów UE.

Dotyczyło to m.in. sprawy opodatkowania nadmiernych zapasów towarów rolnych na dzień akcesji, sytuacji w sektorze owoców miękkich oraz regulacji rynku skrobi ziemniaczanej. Wymieniono poglądy na temat postępu negocjacji w ramach rundy Doha WTO. Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze i stanowiło realizację zobowiązania prezydentów Francji i Polski, powziętego na szczycie w Arras, o zacieśnieniu roboczych kontaktów w obszarze polityki rolnej. Ministrowi Wojciechowi Olejniczakowi podczas rozmów w Paryżu towarzyszyli: podsekretarz stanu w MRiRW Stanisław Kowalczyk, dyrektor Dep. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych Waldemar Guba oraz radca minister ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli Władysław Piskorz.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę