Rolnictwo tworzy Europę” to hasło 42 edycji Międzynarodowego Salonu Rolniczego, który rozpoczął się w Paryżu 26 lutego. Nowe państwa członkowskie zostały w tym roku szczególnie uhonorowane na wspólnym stoisku pod patronatem Komisji Europejskiej.
Polskie stoisko odwiedził minister rolnictwa Wojciech Olejniczak, który spotkał się tu z prezydentem Francji Jacques’em Chirackiem. Dzień wcześniej ministrowie rolnictwa nowo przyjętych państw członkowskich dyskutowali na temat Wspólnej Polityki Rolnej i przyszłości rolnictwa w Europie.
Każdy z nowych członków Unii Europejskiej zaprezentuje podczas dnia narodowego na unijnym stoisku swoje produkty spożywcze. Polska przedstawi 2 marca nasze produkty regionalne m.in.: kiełbasę Lisiecką, ser biały, ogórki kiszone w drewnianych beczkach, udziec ze świni złotnickiej, powidła śliwkowe, sękacz z Podlasia, nalewki staropolskie, miód pitny i wiele innych tradycyjnych polskich produktów. Wystąpią również dwa polonijne ludowe zespoły pieśni i tańca „Mazur” i „Polonez”. Zatańczą one tradycyjne polskie tańce ludowe i zaśpiewają polskie pieśni. Przebywający we Francji minister Wojciech Olejniczak odwiedził też salon maszyn rolniczych SIMA na północy Paryża, gdzie spotkał się z polskimi wystawcami oraz delegacją polskich izb rolniczych. Następnie udał się na północ Francji, gdzie odbywał się I Szczyt Francusko-Polski w Arras.
Podczas szczytu prezydent Jacques Chirac powiedział, że Polska i Francja to dwie potęgi rolne, które mają wspólną wizję europejskiej polityki w tym zakresie. W czasie szczytu odbyły się rozmowy polskiego ministra rolnictwa i rozwoju wsi Wojciecha Olejniczaka z ministrem rolnictwa, żywności, rybołówstwa i spraw wsi Francji Dominique’m Bussereau. Omówiono przebieg dotychczasowej współpracy bilateralnej i zgodnie stwierdzono możliwości dalszego jej rozwoju i intensyfikacji. Poruszano kwestie związane z reformą Wspólnej Polityki Rolnej. Głównymi tematami były planowana reforma rynku cukru oraz rynku owoców i warzyw. W odniesieniu do pierwszego z nich, pomimo różnic w sprawie planowanej redukcji połączonej kwoty A i B, gdzie Polska opowiada się za redukcją kwoty B, a nie kwot połączonych, pozostałe zagadnienia, czyli tempo i skala reformy są punktami, w odniesieniu, do których występuje duża zbieżność poglądów.
W sprawie rynku owoców i warzyw obie strony wyraziły wolę ściślejszej współpracy. Minister Wojciech Olejniczak przedstawił swojemu rozmówcy stanowisko Polski w sprawie zwiększenia produkcji skrobi ziemniaczanej. Rozmawiano także na temat negocjacji z WTO. Tutaj również odnotowano zbieżność poglądów.
Minister rolnictwa, żywności, rybołówstwa i spraw wsi Dominique Bussereau został zaproszony przez ministra Wojciecha Olejniczaka do złożenia wizyty w Polsce. Zaproszenie zostało przyjęte z zadowoleniem i wstępnie ustalona została data wizyty na przełom kwietnia i maja.