MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Wizy złe dla Bronisz

16 października 2003

Wprowadzenie wiz dla obywateli państw zza wschodniej granicy zmniejszyło obroty na największym w Polsce rynku hurtowym w Broniszach. Jednak sytuacja już niedługo powinna wrócić do normy.

W podwarszawskich Broniszach w ostatnich tygodniach liczba samochodów ze wschodu gwałtownie spadła. To efekt utrudnień w przekraczaniu granicy jakie powstały po wprowadzeniu przez Polskę wiz dla obywateli państw byłego Związku Radzieckiego. Jak mówi prezes WR-SRH w Broniszach Janusz Byliński - obserwuje się ok. 50-procentowe zmniejszenie ilości wjeżdżających kupców zza wschodniej granicy. 
 
Ale to nie jedyny powód mniejszego ruchu w Broniszach. To także efekt spadających obrotów rynków hurtowych usytuowanych wzdłuż naszej wschodniej granicy. Działający tam kupcy często zaopatrują się właśnie w Broniszach, aby potem towar odsprzedać w Lublinie czy Sandomierzu. Szacuje się, że teraz przyjeżdża ich o 80% mniej. 
 
Obowiązek posiadania wiz przy przekraczaniu wschodniej granicy zaczął obowiązywać także Polaków. To z kolei bardzo utrudniło życie naszym eksporterom żywności, którzy przez dwa tygodnie mieli ogromne trudności ze znalezieniem firmy, która pojechałaby na przykład do Rosji. Firm, które do tej pory wykonywały rejsy do Moskwy jest 2500. Wszystkie one muszą nagle składać podania o wizę. 
 
Pozornie winę za całe zamieszanie ponoszą więc firmy transportowe. Ale tylko pozornie, gdyż umowa regulująca zasady wydawania wiz została podpisana na tydzień przed ich wprowadzeniem. W efekcie kierowcy zamiast wozić towary na wschód stali w kolejkach po wizy.


POWIĄZANE

Nowy rok i nowe szanse na otwarcie nowych rynków dla polskiej żywności wysokiej ...

Polska branża cukrownicza, od dekad oparta na węglu, stoi dziś przed kluczowym w...

Aplikacje IoT służą zintegrowaniu urządzeń, sensorów i całej infrastruktury, dzi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę