Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wiśniówka jasielska i boczek swojski pilzneński na Liście Produktów Tradycyjnych

28 lipca 2012
Pięć nowych produktów z woj. podkarpackiego zostało wpisanych w lipcu na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podkarpacie ma już na liście ponad 110 regionalnych przysmaków i pod tym względem zajmuje trzecie miejsce wśród województw.
Wśród produktów, które zostały wpisane na listę jest m.in. wiśniówka jasielska. Jak poinformował PAP rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Wiesław Bek, receptura na ten trunek znana jest z okresu międzywojennego XX w.
"Jak wynika z wywiadów etnograficznych przeprowadzonych z mieszkańcami Jasła, wiśniówka gościła na stołach głównie podczas różnych świąt i lokalnych wydarzeń" - dodał.
Bek podkreślił, że przepis na wiśniówkę jasielską jest bardzo prosty. "Dwa kg wiśni należy wsypać do szklanego słoja i zalać 2/3 l spirytusem oraz 1/3 wody. Następnie słój stawiamy na oknie w słońcu, gdzie musi stać ponad miesiąc, ale nie dłużej niż 6 tygodni. Po tym czasie trzeba zlać alkohol do szklanych butelek, które stawiamy do ciemnej i chłodnej piwnicy" - zaznaczył.
Natomiast do wiśni pozostawionych w słoju, wsypać trzeba pół kg cukru, wlać pół szklanki miodu i postawić na oknie na 2-4 tygodnie. Następnie trzeba wymieszać powstały w ten sposób sok i wcześniej zlany alkohol. Odstawić w chłodnym i ciemnym miejscu. Po około pół roku wiśniówka jasielska jest gotowa do spożycia.
Inne potrawy, które zostały wpisane w lipcu na LPT to: polędwica swojska pilzneńska, boczek swojski pilzneński, barszcz kwaszony z buraka ćwikłowego oraz olej podkarpacki - z rzepaku, tłoczony na zimno.
Jak podkreślił rzecznik, kolejne sześć produktów z Podkarpacia zostało zgłoszonych do ministerstwa rolnictwa i czeka na wpis na listę.
Lista Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi liczy powstała w 2005 r.; liczy już prawie tysiąc pozycji. Służy głównie promowaniu regionalnych specjałów. Najwięcej swoich lokalnych przysmaków mają na liście województwa: pomorskie, śląskie i podkarpackie.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę