Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Winobrania czas

5 stycznia 2016
Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie rolnicy rozpoczęli winobranie. W tym najcieplejszym regionie naszego kraju niektóre odmiany winogron owocują równie dobrze, jak w krajach śródziemnomorskich. Ale ten rok jest inny.

Od kilku lat właściciele winnic zarabiają na sadzonkach winogron, bo coraz więcej mieszkańców Dolnego Śląska i Opolszczyzny zakłada przydomowe winnice. Tak jest w leżącej między Opolem a Prószkowem wsi Winów, gdzie winogrona uprawiane są od kilkuset lat.

Jan Damboń – winiarz z Winowa „Szacujemy, ze około 80% mieszkańców Winowa, ma już jakieś przydomowe plantacje, na których posiadają 5-6 sadzonek”.

Janusz Turek – sołtys wsi Winów „ Ja mam uprawę 6-cio arową, 30 gatunków i rozpiętość owocowania w związku z tym jest dużo szersza jak przy jednej czy dwóch tylko”.

Ten rok jest trudny dla właścicieli winnic. Z powodu zimna i nadmiaru deszczu pszczoły nie zapyliły wszystkich roślin.

Jan Damboń – winiarz z Winowa „Wiecej w tym roku jest zielonego Agatu Dońskiego, jest go bardzo duzo natomiast Prim i Seneca z góry, to owoców było bardzo malutko”.

W przeciwieństwie do innych krajów Unii, w Polsce do końca tego roku nie obowiązuje jeszcze zakaz tworzenia nowych winnic. Przyznana nam kwota produkcji wina wynosi 25 tysięcy hektolitrów rocznie. Ci, którzy mają już winnice starają się w nie inwestować i nawiązują współpracę z doświadczonymi winiarzami z Czech.

Wojciech Usina - właściciel przyszkolnej winnicy w Melniku w Czechach „U nas w Melniku razem z innymi winiarzami produkujemy 90 do 100 tys. litrów wina rocznie”.

Zainteresowanie polskim winem ze strony turystów zagranicznych jest spore, ale na rynku go wciąż nie ma.

Janusz Turek – sołtys wsi Winów „Żeby produkować wino, to trzeba mieć koncesję na to. My tylko na domowy użytek robimy to , w niewielkich ilościach”.

Właściciele winnic zmuszeni są przeznaczać większość owoców do bezpośredniej konsumpcji, a butelki lądują w piwnicy.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę