Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa organizuje III edycję Festiwalu Piosenki Ranczerskiej „Wilkowyjce”. Jego idea zrodziła się w 2012 roku. Twórcą i Dyrektorem festiwalu jest Piotr Pręgowski.
Konkurs ma charakter otwarty. Mogą wziąć w nim udział wszystkie zainteresowane osoby. Udział w poszczególnych kategoriach może być indywidualny lub zespołowy. Jest realizowany jest w trzech etapach, w podziale na dwie kategorie wiekowe: dzieci (do lat 15) i dorośli. I oraz III etap organizowany jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, etap II przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podczas pierwszego etapu, jury wybierze do półfinału po dziesięć najlepszych utworów/prac w poszczególnych kategoriach wiekowych i konkursowych. Podczas drugiego etapu, jury wybierze po pięć najlepszych utworów/prac w poszczególnych kategoriach wiekowych i konkursowych. Półfinał odbędzie się na profesjonalnej scenie z udziałem publiczności. Trzeci etap – finał przeprowadzony zostanie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Finał odbędzie się na profesjonalnej scenie z udziałem publiczności.
Celem konkursu jest przekazanie informacji na temat efektów PROW 2007-2013 wśród mieszkańców obszarów wiejskich, zwrócenie uwagi na zmiany i rozwój miejscowości dzięki środkom pozyskanym przez Beneficjentów PROW 2007-2013,identyfikacja uczestników konkursu z miejscem zamieszkania oraz podejmowanie działań mających wpływ na zaspakajanie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców regionu. Ponadto promocja działań PROW 2007-2013,mobilizowanie do aktywnego wykorzystywania informacji dotyczących Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i poszerzanie wiedzy na temat instrumentów wsparcia w ramach PROW 2007-2013.
Uczestnicy mają możliwość udziału w następujących kategoria: piosenka nawiązująca do ,,Rancza", ale opowiadająca o lokalnych liderach i problemach, czyli „nasze relacje w krzywym zwierciadle”, skecz dotyczący działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – „jak to jest z tą kasą”, zdjęcia ukazujące najpiękniejsze miejsca w mojej wsi – „to co kocham a nie umiem tego nazwać”, gotuję prozdrowotnie - sięgamy po przepisy regionalne, rękodzieło w dzisiejszej modzie – projekty ubrań z inspiracją sztuki ludowej. Kalendarium konkursu: do 9 maja 2014 r. – I etap (ćwierćfinał), przełom maja i czerwca 2014 r. – II etap (półfinał),przełom czerwca i lipca 2014 r. – III etap (finał).