BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Wigilia przy sośnie

13 listopada 2003

Tegoroczna susza dała się we znaki także plantacjom świerków na choinki. Między innymi z tego powodu przed Bożym Narodzeniem na rynku znajdzie się więcej niż dotychczas drzewek sosnowych.

Świerków sprzedamy w tym roku niedużo – twierdzi Feliks Czajkowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Te drzewka mają płytki system korzeniowy, dlatego spora część nowych nasadzeń nie wytrzymała tegorocznej suszy. 

Kłująca tradycja 
Świerki będą sprzedawane m.in. na terenie nadleśnictw: Brodnica, Golub-Dobrzyń i Skrwilno. Ale w Borach Tucholskich leśnicy będą oferować wyłącznie drzewka sosnowe – dodaje dyr. Czajkowski. – Ludzie powinni się do nich przekonać, bo mają sztywniejsze gałązki i są naprawdę piękne. 

Sosna jest znacznie łatwiejsza w hodowli, ma duże przyrosty i nie jest tak wrażliwa na suszę. Jednak z powodu tradycji cieszy się ona mniejszym powodzeniem – mówi Tadeusz Kamiński, plantator z okolic Brodnicy. – Największe zamówienia mamy na świerki pospolite. Klienci wybierają je chętnie także z powodu niskiej ceny. 

Zarabiają pośrednicy 
W sprzedaży hurtowej ceny są znacznie niższe niż w detalu. Za świerk pospolity, kłujący - srebrny lub serbski (wys. 1 m) w donicach plantatorzy żądają od 9 do 12 zł. W sprzedaży detalicznej za te drzewka będzie trzeba zapłacić dwa, a może nawet trzy razy tyle. Podobnie jest z drzewkami ciętymi. Na podbrodnickiej plantacji za świerk o wysokości od 1 do 3 m trzeba zapłacić w hurcie od 3 do 8 zł plus koszt wycinki (20 gr od drzewka).  Ze sprzedażą choinek jest tak jak z żywcem wieprzowym – dodaje plantator. – Ceny w skupie są bardzo niskie, a w sprzedaży detalicznej wysokie. 
Pomimo tego, że tegoroczna susza wyrządziła dużo strat na plantacjach, drzewek na pewno nie zabraknie.  Jest spora nadprodukcja, a rynek na naturalne drzewka się kurczy – twierdzi Kamiński. Zdaniem plantatorów ceny powinny utrzymać się na ubiegłorocznym poziomie, głównie z powodu rosnącej biedy, jednak kradzieży choinek może być więcej. 
Aby uniknąć kradzieży postaramy się, aby niedrogie drzewka (po 8-20 złotych) były dostępne w każdym leśnictwie – zapowiada dyr. Czajkowski. – Złodziei będziemy surowo karać.


POWIĄZANE

Już 17 i 18 stycznia 2024 roku w Kielcach odbędzie się 14. edycja Targów TSW, na...

Kończąc studia rolnicze, możesz dostać pracę w wielu zawodach. Dzięki dyplomowi ...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę