Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wigilia przy sośnie

13 listopada 2003

Tegoroczna susza dała się we znaki także plantacjom świerków na choinki. Między innymi z tego powodu przed Bożym Narodzeniem na rynku znajdzie się więcej niż dotychczas drzewek sosnowych.

Świerków sprzedamy w tym roku niedużo – twierdzi Feliks Czajkowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Te drzewka mają płytki system korzeniowy, dlatego spora część nowych nasadzeń nie wytrzymała tegorocznej suszy. 

Kłująca tradycja 
Świerki będą sprzedawane m.in. na terenie nadleśnictw: Brodnica, Golub-Dobrzyń i Skrwilno. Ale w Borach Tucholskich leśnicy będą oferować wyłącznie drzewka sosnowe – dodaje dyr. Czajkowski. – Ludzie powinni się do nich przekonać, bo mają sztywniejsze gałązki i są naprawdę piękne. 

Sosna jest znacznie łatwiejsza w hodowli, ma duże przyrosty i nie jest tak wrażliwa na suszę. Jednak z powodu tradycji cieszy się ona mniejszym powodzeniem – mówi Tadeusz Kamiński, plantator z okolic Brodnicy. – Największe zamówienia mamy na świerki pospolite. Klienci wybierają je chętnie także z powodu niskiej ceny. 

Zarabiają pośrednicy 
W sprzedaży hurtowej ceny są znacznie niższe niż w detalu. Za świerk pospolity, kłujący - srebrny lub serbski (wys. 1 m) w donicach plantatorzy żądają od 9 do 12 zł. W sprzedaży detalicznej za te drzewka będzie trzeba zapłacić dwa, a może nawet trzy razy tyle. Podobnie jest z drzewkami ciętymi. Na podbrodnickiej plantacji za świerk o wysokości od 1 do 3 m trzeba zapłacić w hurcie od 3 do 8 zł plus koszt wycinki (20 gr od drzewka).  Ze sprzedażą choinek jest tak jak z żywcem wieprzowym – dodaje plantator. – Ceny w skupie są bardzo niskie, a w sprzedaży detalicznej wysokie. 
Pomimo tego, że tegoroczna susza wyrządziła dużo strat na plantacjach, drzewek na pewno nie zabraknie.  Jest spora nadprodukcja, a rynek na naturalne drzewka się kurczy – twierdzi Kamiński. Zdaniem plantatorów ceny powinny utrzymać się na ubiegłorocznym poziomie, głównie z powodu rosnącej biedy, jednak kradzieży choinek może być więcej. 
Aby uniknąć kradzieży postaramy się, aby niedrogie drzewka (po 8-20 złotych) były dostępne w każdym leśnictwie – zapowiada dyr. Czajkowski. – Złodziei będziemy surowo karać.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę