Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wieści z Sejmowej Komisji Rolnictwa

3 grudnia 2015
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  25 czerwca wysłuchała informacji Ministrów: Gospodarki, Infrastruktury i Rozwoju oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat aktualnych problemów elektryfikacji wsi i rolnictwa, z uwzględnieniem stanu technicznego terenowych sieci dystrybucyjnych.
Prowadzący obrady poseł Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) oznajmił, że temat tego punktu porządku dziennego jest związany z licznymi sygnałami od rolników z wielu regionów Polski o słabej jakości elektrycznych sieci przesyłowych, których stan, jak podkreślił, ma podstawowy wpływ na postęp i rozwój obszarów wiejskich.
Informację przedstawili: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke oraz dyrektor Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki - Tomasz Dąbrowski.
Przedstawiciel resortu gospodarki przedstawił zakres inwestycji, które trzeba wykonać, aby nasz kraj mógł znacznie poprawić stan techniczny terenowych sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej. Przyznał, że pod tym względem daleko nam do takich krajów jak Niemcy czy Dania. Omówił również bariery prawne, które stoją na przeszkodzie przeprowadzeniu ww. inwestycji oraz podał wysokość nakładów finansowych, jakie rząd zamierza na nie przeznaczyć.

Komisja wysłuchała informacji Ministrów: Gospodarki, Środowiska oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi o planowanych działaniach rządu dotyczących rozwoju energetyki prosumenckiej na terenach wiejskich.
Informację przedstawili: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska - Janusz Ostapiuk oraz dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki - Janusz Pilitowski.
Energetyka prosumencka polega na tym, iż producent energii jest zarazem jej odbiorcą na potrzeby własne oraz ma możliwość sprzedaży nadwyżek wytworzonej przez siebie energii do sieci. Podstawą prawną i fundamentem rozwoju i funkcjonowania energii prosumenckiej w naszym kraju ma być ustawa o odnawialnych źródłach energii.
Przedstawiciel resortu gospodarki poinformował, że projekt powyższej ustawy został w dniu 8 kwietnia br. przyjęty przez Radę Ministrów, w dniu 11 czerwca br. dokonano reasumpcji ustaleń z dnia 8 kwietnia br. w celu zapewnienia zgodności przepisów projektu ustawy z porządkiem prawym UE. Według słów referenta omawiany projekt ustawy w niedługim czasie ma zostać przekazany do Sejmu.
Przedstawiciel resortu ochrony środowiska przedstawił założenia programu priorytetowego „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii część 4) Prosument - linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii”.
Sekretarz stanu w MRiRW - Kazimierz Plocke, przedstawił działania wspierające produkcję biomasy pochodzenia rolniczego na cele energetyczne.
W dyskusji posłowie postulowali konieczność jak najszybszego rozpoczęcia prac nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii.


POWIĄZANE

Traktor blokujący ruch drogowy w Brukseli/ Fot. Bogdan Hoyaux [© European Union ...

Dla certyfikowanych ukraińskich producentów rolnych zajmujących się produkcją ek...

Zgodnie z wynikami trzech kwartałów 2024 r. rumuński port Konstanca zmniejszył o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę