W dniach 9 – 11 maja 2012 roku odbyło się 14 posiedzenie Sejmu RP. Spotkania Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdominowała koncepcja zmiany Dyrektywy nr 2001/37/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 5 czerwca 2001r. dotyczącej wyrobów tytoniowych. Na wniosek Posła Artura Dunina (Platforma Obywatelska) uchwaliła w tej sprawie dezyderat skierowany do Premiera RP Donalda Tuska.
Czytamy w nim że Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi po przeprowadzonej dyskusji podkreśla, że w interesie krajowej branży tytoniowej jest wspieranie takich rozwiązań, które zabezpieczą możliwości opłacalnej uprawy tytoniu w Polsce na równi z plantatorami z pozostałych państw członkowskich UE. Zdaniem Komisji rozważane w projekcie zmiany dyrektywy wprowadzające zakaz stosowania dodatków koniecznych przy produkcji wyrobów tytoniowych lub ograniczenie ich stosowania spowoduje - niedopuszczalne dla interesów krajowych plantatorów tytoniu - wyeliminowanie tytoniu polskiego odmiany Burley. Stanowi to bezpośrednie zagrożenie dla 40 % upraw tytoniu w Polsce.
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. popierając wszelkie propozycje zmian w prawie dokonywanych w oparciu o badania naukowe czy dane statystyczne - które będą miały pozytywny wpływ na ochronę zdrowia obywateli zauważa jednak, że próba wprowadzenia w życie w/w rozwiązania - motywowana niewłaściwie powodami niezwiązanymi z produkcją, nie jest wsparta naukowo zdefiniowanymi kryteriami mówiącymi, które składniki i dlaczego należy ograniczać by osiągnąć elekt mniejszego ryzyka związanego z paleniem papierosów. Nie bez znaczenia w tej sprawie jest także glos ponad 20 tysięcy Polaków, którzy w ramach konsultacji społecznych w/w propozycji zmian dyrektywy wyrazili swoje stanowisko w tej sprawie.
Dlatego, w opinii Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. wprowadzenie proponowanych zmian nie jest uzasadnione istotnym interesem społecznym, natomiast będzie negatywnie skutkowało dla producentów surowca tytoniowego, polskiej gospodarki oraz budżetu Państwa, do którego branża tytoniowa przynosi poprzez podatki ( akcyza. VAT ) około 8 % całkowitych wpływów. Omawiane rozwiązania w projekcie dyrektywy mogą być dodatkowo podstawą ułatwień dla przemytu, nielegalnego handlu i mogą przynieść utraty części - wynoszących około 20 mld zł - wpływów do kasy państwowej.
Obecnie w Polsce przy uprawie tytoniu pracuje ok. 60 tysięcy osób. ponad 6 tysięcy pracowników zatrudnionych jest w zakładach przetwórstwa tytoniowego. Upadek 40% krajowych upraw tytoniu to pozbawienie źródła utrzymania dla plantatorów tytoniu i ich rodzin, którzy nie mają możliwości podjęcia upraw alternatywnych, ze względu na bariery ekonomiczne, niewielką powierzchnie, gospodarstw czy wreszcie słabą jakość ziemi.
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpiła z postulatem wyrażenie przez przedstawicieli Rządu negatywnego stanowiska wobec propozycji:
1. wprowadzenia zakazu stosowania dodatków koniecznych przy produkcji wyrobów
tytoniowych.
2. wprowadzenia radykalnych zmian mających na celu wyeliminowanie krajowego surowca tytoniowego z produkcji wyrobów tytoniowych,
3. wprowadzenia jednolitych opakowań na papierosy.
Podczas kolejnych posiedzeń Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiona została między innymi informacja Ministerstwa Zdrowia, Departament Zdrowia Publicznego informacja o stanie prac nad zmianą wspomnianej wcześnie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2001/37/WE oraz informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udziale w pracach Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej w kwietniu 2012r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęła również dezyderat w sprawie prywatyzacji Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego „Trzemeszno Sp. z o.o.
8966093
1