W okresie od 1 lutego do końca marca br. Wielkopolska Izba Rolnicza, wspólnie z partnerami instytucjonalnymi i społecznymi, pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby organizuje cykl spotkań informacyjnych dla rolników w poszczególnych powiatach naszego województwa, które nazwaliśmy forami rolniczymi.
W organizację cyklu forów szczególnie zaangażowane są poszczególne Rady Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Partnerami projektu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja Rynku Rolnego, Agencja Nieruchomości Rolnych, Państwowa Inspekcja Weterynaryjna, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowa Inspekcja Pracy, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Wielkopolskiego, Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników i Związek Młodzieży Wiejskiej.
Każde forum odbywa się z udziałem rolników, przedstawicieli samorządów szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego, delegatów Rad Powiatowych WIR, sołtysów, przedstawicieli związków zawodowych, związków branżowych, agencji i instytucji pracujących na rzecz i w otoczeniu rolnictwa. Szerokie spektrum uczestników forum, możliwość przedstawienia informacji z pierwszej ręki i bezpośredniej dyskusji rolników z decydentami nad aktualnymi problemami naszej branży świadczy o innowacyjności całego przedsięwzięcia.
Wiosenne Fora Rolnicze to kontynuacja wcześniejszych działań naszej Izby z lat poprzednich. Inicjatywa Wielkopolskiej Izby Rolniczej spotkała się z pozytywnym odbiorem i dużym zainteresowaniem uczestników. Uczestnicy forów wielokrotnie podkreślali, że warto się spotkać jeszcze przed rozpoczęciem prac polowych i w gronie zainteresowanych osób podyskutować o aktualnych problemach wsi i rolnictwa – informuje Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Tematyka wiosennego cyklu forów będzie się koncentrować wokół następujących zagadnień:
- Podział środków na rolnictwo i obszary wiejskie w perspektywie finansowej na lata 2014-2020,
- Możliwości zagospodarowania nieruchomości z zasobu ANR,
- Wymogi integrowanej ochrony roślin, które weszły w życie 1 stycznia 2014 r.,
- Rachunkowość w rolnictwie,
- Promocja produkcji żywności,
- Produkty bankowe i ubezpieczeniowe w otoczeniu rolnictwa,
- Działania podejmowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
- Bieżące sprawy dotyczące funkcjonowania rolnictwa oraz innych ważnych dla rolników zagadnień.
- Do zaproponowanej tematyki będą dochodzić jeszcze kwestie lokalne, które wynikają ze specyfiki rolnictwa danego subregionu, produkcji czy też podmiotów, z którymi rolnicy współpracują.Zwieńczeniem całego cyklu forów rolniczych będzie konferencja podsumowująca „Polski Kongres Rolnictwa”, którą planujemy zorganizować 7 kwietnia br. w Poznaniu, gdzie przedstawione i omówione zostaną wypracowane wcześniej wnioski. Nie chcemy tylko przekazywać informacji, ale także wysłuchać rolniczych problemów, by je następnie przekazać decydentom w formie postulatów, opinii i projektów. Wypracowane rozwiązania pozwolą także na poprawę funkcjonowania resortu rolnictwa i pracujących na rzecz wsi i rolników instytucji – dodaje Walkowski.
9451009
1