MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Wielkopolski Biogaz chce wybudować pokazową biogazownię i laboratorium

3 grudnia 2015
Plany budowy pokazowej biogazowni i laboratorium badającego substraty do produkcji biogazu przedstawili w piątek w Poznaniu przedstawiciele Klastra Wielkopolski Biogaz.
Klaster powstał w 2011 roku, aby promować biogazownie rolnicze, jako sposób na utylizację odpadów rolnych, w tym obornika i gnojowicy, a także wskazywać dobre praktyki w zakresie realizacji takich projektów. W jego skład wchodzą firmy projektujące i budujące biogazownie, projektujące i wykonująca instalacje elektryczne oraz firmy doradcze.
"Chcemy wybudować referencyjną biogazownię +Wielkopolska+ pod Czarnkowem o mocy 250 KW a w podpoznańskiej Cerekwicy biurowiec wraz z laboratorium do badania substratów używanych w biogazowniach" - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej przedstawicie klastra Roman Pasławski.
Referencyjna biogazownia ma kosztować około 5 mln złotych, laboratorium wraz z aparaturą - około 7-8 mln złotych.
"Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia budowy obu inwestycji, ale musimy poczekać do czasu ustawowego uregulowania kwestii Odnawialnych Źródeł Energii. Jak sprawy prawne zostaną uregulowane, to w ciągu roku zrealizujemy obie inwestycje" - powiedział PAP Pasławski.
W swojej biogazowi klaster planuje organizować wycieczki połączone z wizytami referencyjnymi.
"Potencjalni inwestorzy będą mogli na własne oczy zobaczyć prawidłowo zbudowany obiekt, co do tej pory nie było łatwe, bowiem wiele z wykonanych do tej pory instalacji nie spełnia odpowiednich standardów jakości, które pozwoliłyby na ich prawidłowe funkcjonowanie - powiedział Rene Xavier Gerard, członek zarządu spółki Abios, wchodzącej w skład klastra, firmy oferującej kompleksową obsługę i budowę biogazowni.
Także laboratorium, które powstanie w nowobudowanym budynku klastra w Cerekwicy koło Poznania, będzie służyć potencjalnym inwestorom zainteresowanym budową własnej biogazowi.
"Będą oni mogli sprawdzić, czy surowiec, jakim dysponują pozwoli na wyprodukowanie odpowiedniej ilości biogazu, która pozwoli na utrzymanie rentowności inwestycji. W zależności od rodzaju analizowanego substratu, badanie będzie trwało do 30 dni" - powiedział Roman Pasławski.
Według przedstawicieli klastra biurowiec w Cerekwicy będzie także centrum konferencyjnym klastra, który chce organizować cykliczne imprezy związane z problematyką branży bioenergetycznej.



POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę