Wielkopolski Jarocin przystąpił do unijnego programu Green Light, który od początku tego roku wprowadza w kraju Agencja Poszanowania Energii. Celem programu jest propagowanie oszczędności w zużywaniu energii elektrycznej.
"W programie uczestniczy 300 partnerów z krajów +starej+ Unii. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które przystąpiło do Green Light" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik jarocińskiego magistratu, Hubert Nawrot.
Udział w programie zgłosiła miejscowa spółka komunalna Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC), która od roku buduje elektroniczny system sterowania oświetleniem ulicznym. "Przynosi on do 40 proc. oszczędności zużywanej energii" - podkreślił Nawrot.
W ubiegłym roku PEC zamontował 200 nowych lamp z oszczędnymi oprawami i żarówkami. "Wkrótce komputerowe zarządzanie systemem umożliwi sterowanie oświetleniem ulicznym. W zależności od pory roku, dnia, czy na przykład natężenia ruchu, system będzie regulował moc lamp" - twierdzi prezes spółki, Dariusz Musiał.
Już teraz, dzięki nowym lampom z użyciem tzw. stabilizatorów, zużycie energii przyniosło 43 proc. oszczędności. "Projekt, który realizujemy w Jarocinie, jest jednym z najnowocześniejszych w kraju i w Europie. Opiera się na unikatowych rozwiązaniach technicznych" - powiedział prezes spółki wdrażającej system, Włodzimierz Wojtowicz.
Nawrot zaznaczył, że przystąpienie do Green Light nie obciąża gminy żadnymi kosztami. "Udział w programie nie wiąże się też z możliwościami uzyskania dotacji unijnych, ale dla nas ma ogromne znaczenie promocyjne, przede wszystkim wśród innych uczestników programu" - podkreślił rzecznik.