Lubisz potrawy z tuńczyka? To być może już niedługo będziesz tylko wspominał jego smak. Tuńczykowi grozi wymarcie. I jeśli nie zmniejszy się połowów, to w ciągu najbliższych kilku lat całkowicie wyginie. A my będziemy mogli naszym dzieciom tylko opowiedzieć jak smakował.
Czy wielbiciele sushi doprowadzą do wymarcia tuńczyka? Jest nadzieja uniknięcie tej perspektywy. Deputowani PE mają przyjąć rezolucję, przewidującą wzmocnienie kontroli nad łowieniem tej ryby we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym oraz obniżenie kwot połowowych. Sprawozdawca Parlamentu Europejskiego Hiszpan Raül Romeva i Rueda (Zieloni) proponuje też nowe „rezerwaty” dla tuńczyka. Parlament będzie dyskutował nad tą kwestią 22 maja, a dzień później odbędzie się głosowanie.
Zasoby tuńczyka w Atlantyku spadały drastycznie od lat 90. Wywołuje to obawy o wyginięcie tego gatunku i wzmożone działania ekologów na rzecz jego ocalenia. W swoim nowym projekcie rezolucji Parlament Europejski chce zaostrzyć przepisy chroniące unijne zasoby tuńczyka błękitnopłetwego, zgodnie z propozycjami Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT).UE jako partner ICCAT jest zobowiązany do wprowadzenia jej poprawek w europejskim prawie.
Zmiany proponowane w rezolucji PE obejmują nieznaczne obniżenie dopuszczalnych limitów połowów tuńczyka w wodach krajów UE (z 13,5 tys. ton do 12,9 tys. ton rocznie). Plan przewiduje jednak przede wszystkim ograniczenie nielegalnych połowów przez wzmocnienie środków kontroli. Według szacunków specjalistów, w 2010 roku sprzedano w sumie aż ponad 32 tys. ton tej ryby, łamiąc w ten sposób przepisy o dopuszczalnych limitach.
Zdaniem Romeva i Rueda, UE powinna w niektórych strefach Morza Śródziemnego wprowadzić „zamknięte obszary dla tuńczyka lub rezerwaty tych ryb i zamykać je dla połowów w okresie tarła”.
Jak wynika z raportu parlamentarnej Komisji ds. Rybołówstwa, z wód UE pochodzi ponad 56 proc. sprzedawanych na świecie zasobów tuńczyka błękitnopłetwego. Wśród głównych potentatów w tej dziedzinie są Hiszpania, Francja i Włochy, a głównym importerem na świecie jest - Japonia.
Tuńczyk błękitnopłetwy może żyć nawet do 40 lat, jego długość przekracza nawet ponad cztery metry długości, a waga dochodzi do 600 kg.