Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Większe wsparcie dla doradztwa rolniczego

5 stycznia 2016
Podlaska Izba Rolnicza wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  o większe wsparcie doradztwa rolniczego świadczonego przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego i Izby Rolnicze w celu właściwego przygotowania i efektywnego wykorzystania zadań wynikających z Programu rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
- W nowym okresie programowania w latach 2014 – 2020 , doradztwo rolnicze zostało uznane za podstawowy czynnik podniesienia konkurencyjności europejskiego rolnictwa i zapewnienia transferu wiedzy. Wrasta więc rola doradztwa rolniczego, które ma szerszy zakres do spełniania – w przyszłości ma powiązać wiedzę od nauki do praktyki rolniczej. W prowadzenie od 2007 roku nowego systemu doradztwa rolniczego  spowodowało pojawienie się prywatnych firm i większe zróżnicowanie na rynku usług doradczych. Dotychczasowe instytucje zyskały konkurencje na rynku usług doradczych, natomiast rolnicy mieli uzyskać większy wybór firm oferujących usługi doradcze. Kilkuletni okres funkcjonowania systemu doradztwa  rolniczego pokazał, że największe uznanie maja jednak ośródki doradztwa  rolniczego i izby rolnicze, będące samorządowymi instytucjami wspierającymi rozwój wsi i rolnictwa – mówi  Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.
W ocenie PIR doradztwo rolnicze musi być w głównej części zadaniem publicznym , realizowanym za publiczne pieniądze. Dlatego  jak podkreśla samorząd rolniczy w celu właściwego przygotowania zadań doradztwa rolniczego na najbliższe lata 2014 – 2020 , należy w sposób priorytetowy traktować doradztwo świadczone przez ośrodki doradztwa rolniczego i izby rolnicze. Podmioty te jak zaznacza PIR powinny być priorytetowo potraktowane , a w szczególności w przypadku ubiegania się o środki na świadczenie usług doradczych za środki unijne.
- Ośrodki doradztwa rolnicze i izby rolnicze maja już nawiązane liczne kontakty oraz wypracowane metody współpracy z rolnikami. Ponadto duże doświadczenie w pracy doradczej i największa tradycję w obsłudze obszarów wiejskich. Dysponują także wielkim potencjałem organizacyjnym i równie cennym kapitałem ludzkim, który wspiera rolników i wiejskie społeczeństwo – dodaje Leszczyński.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę