Planowana polityka Unii Europejskiej na lata 2007 – 2013 wprowadza uproszczenia polegające na jednolitym programowaniu i finansowaniu rozwoju obszarów wiejskich, daje także większe możliwości wsparcia w zakresie bezpieczeństwa i jakości żywności, uwzględnia w swoim zakresie pozaprodukcyjne funkcje obszarów wiejskich oraz ich dywersyfikację ekonomiczną.
Działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007 – 2013 współfinansowane będą ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). W wyniku utworzenia EFRROW połączono dotychczasowe instrumenty finansowe rozwoju obszarów wiejskich, realizowane obecnie w dwóch programach – Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Sektorowym Programie Operacyjnym Rolnictwo, w jeden spójny Program. Jednocześnie, dotychczasowa Inicjatywa Wspólnotowa LEADER+, która wymagała odrębnych dokumentów programowych, została włączona do programów rozwoju obszarów wiejskich. Nastąpiło także oddzielenie polityki rozwoju obszarów wiejskich od polityki spójności (FS).
- Polska przygotowuje Krajowy Plan Strategiczny oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013, zgodnie z przepisami Rozporządzenia Rady (WE) 1698/05 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)– mówi Marek Chrapek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Prace nad przygotowaniem Krajowego Planu Strategicznego jak również Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 prowadzone są równolegle. Wstępne projekty dokumentów zostały w styczniu 2006 roku przekazane do konsultacji międzyresortowych oraz do szerokich konsultacji zewnętrznych z partnerami społeczno-gospodarczymi i samorządem terytorialnym. Wstępna wersja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 została przekazana do uzgodnień i konsultacji już we wrześniu 2005. Równocześnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło nieformalne konsultacje z Komisją Europejską. W lutym 2006 przygotowano w oparciu o uwagi z konsultacji społeczno-gospodarczych oraz w oparciu o rekomendacje zgłoszone przez Komisję Europejską nowy projekt Krajowego Planu Strategicznego. Dokument ten ponownie przekazano do nieformalnych konsultacji w Komisji Europejskiej.
W trakcie prac nad PROW 2007 – 2013, od września 2005 r. do marca 2006 r. zgłoszono wiele uwag dotyczących zakresu wsparcia w nowym okresie programowania. Wszystkie nadesłane uwagi były przedmiotem analiz zespołów roboczych powołanych do opracowania poszczególnych instrumentów, i w miarę zasadności uwzględniane, biorąc pod uwagę możliwości finansowe, wdrożeniowe oraz zakres wsparcia z EFRROW opisany w Rozporządzeniu Rady (WE) 1698/2005.
Obecnie projekt zawiera działania, wybrane na podstawie uzgodnień krajowych projektu z września 2005 r. oraz uwzględniając z jednej strony potrzeby i oczekiwania społeczne, a z drugiej możliwości wdrożeniowe wszystkich instrumentów, jak również planowane alokacje finansowe na lata 2007 - 2013 (ok. 12 mld euro ze środków EFRROW). Na podstawie wstępnych założeń i liczby działań oszacowano budżet PROW 2007 – 2013 na poziomie ok. 16,8 mld euro (ok. 14,4 mld euro ze środków EFRROW). Zgodnie ze wstępnymi szacunkami wysokości alokacji na lata 2007 -2013 ze środków EFRROW, po przedstawieniu propozycji Prezydencji Brytyjskiej, kwota ta wyniesie dla Polski blisko 12 mld euro, oznacza konieczność zmniejszenia wstępnie założonej alokacji dla poszczególnych działań.