Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Większe możliwości wsparcia obszarów wiejskich

5 maja 2006

Planowana polityka Unii Europejskiej na lata 2007 – 2013 wprowadza uproszczenia polegające na jednolitym programowaniu i finansowaniu rozwoju obszarów wiejskich, daje także większe możliwości wsparcia w zakresie bezpieczeństwa i jakości żywności, uwzględnia w swoim zakresie pozaprodukcyjne funkcje obszarów wiejskich oraz ich dywersyfikację ekonomiczną.

Działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007 – 2013 współfinansowane będą ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). W wyniku utworzenia EFRROW połączono dotychczasowe instrumenty finansowe rozwoju obszarów wiejskich, realizowane obecnie w dwóch programach – Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Sektorowym Programie Operacyjnym Rolnictwo, w jeden spójny Program. Jednocześnie, dotychczasowa Inicjatywa Wspólnotowa LEADER+, która wymagała odrębnych dokumentów programowych, została włączona do programów rozwoju obszarów wiejskich. Nastąpiło także oddzielenie polityki rozwoju obszarów wiejskich od polityki spójności (FS).

- Polska przygotowuje Krajowy Plan Strategiczny oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013, zgodnie z przepisami Rozporządzenia Rady (WE) 1698/05 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)– mówi Marek Chrapek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Prace nad przygotowaniem Krajowego Planu Strategicznego jak również Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 prowadzone są równolegle. Wstępne projekty dokumentów zostały w styczniu 2006 roku przekazane do konsultacji międzyresortowych oraz do szerokich konsultacji zewnętrznych z partnerami społeczno-gospodarczymi i samorządem terytorialnym. Wstępna wersja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 została przekazana do uzgodnień i konsultacji już we wrześniu 2005. Równocześnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło nieformalne konsultacje z Komisją Europejską. W lutym 2006 przygotowano w oparciu o uwagi z konsultacji społeczno-gospodarczych oraz w oparciu o rekomendacje zgłoszone przez Komisję Europejską nowy projekt Krajowego Planu Strategicznego. Dokument ten ponownie przekazano do nieformalnych konsultacji w Komisji Europejskiej.

W trakcie prac nad PROW 2007 – 2013, od września 2005 r. do marca 2006 r. zgłoszono wiele uwag dotyczących zakresu wsparcia w nowym okresie programowania. Wszystkie nadesłane uwagi były przedmiotem analiz zespołów roboczych powołanych do opracowania poszczególnych instrumentów, i w miarę zasadności uwzględniane, biorąc pod uwagę możliwości finansowe, wdrożeniowe oraz zakres wsparcia z EFRROW opisany w Rozporządzeniu Rady (WE) 1698/2005.

Obecnie projekt zawiera działania, wybrane na podstawie uzgodnień krajowych projektu z września 2005 r. oraz uwzględniając z jednej strony potrzeby i oczekiwania społeczne, a z drugiej możliwości wdrożeniowe wszystkich instrumentów, jak również planowane alokacje finansowe na lata 2007 - 2013 (ok. 12 mld euro ze środków EFRROW). Na podstawie wstępnych założeń i liczby działań oszacowano budżet PROW 2007 – 2013 na poziomie ok. 16,8 mld euro (ok. 14,4 mld euro ze środków EFRROW). Zgodnie ze wstępnymi szacunkami wysokości alokacji na lata 2007 -2013 ze środków EFRROW, po przedstawieniu propozycji Prezydencji Brytyjskiej, kwota ta wyniesie dla Polski blisko 12 mld euro, oznacza konieczność zmniejszenia wstępnie założonej alokacji dla poszczególnych działań.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę