Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Większe dochody w rolnictwie

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej podaje, że według Eurostatu, w 2011 roku realna wartość dochodu rolniczego w przeliczeniu na osobę pełnozatrudnioną (pracującą w rolnictwie co najmniej 2200 godz.) w krajach Unii Europejskiej zwiększyła się o 6,5 proc. w porównaniu do 2010 r.
Wzrost ten spowodowany był przede wszystkim zwiększeniem się dochodów w rolnictwie - o 3,9 proc., ale także spadkiem zatrudnienia w tym sektorze - o 2,7 proc. w stosunku do roku ubiegłego. W tym czasie realny dochód w przeliczeniu na pełnozatrudnionego w polskich gospodarstwach zwiększył się w porównaniu do 2010 roku aż o 14,2 proc. Podobnym wzrostem dochodów mogą pochwalić się Niemcy, gdzie wyniósł on 14,7 proc. Realny dochód polskich rolników w okresie 2005-2011 w kraju zwiększył się o 73,9 proc. przy średnim wzroście w krajach Unii o 18,3 proc. Dochody polskich rolników rosną zatem w szybkim tempie, lecz należy pamiętać że przeciętny dochód na osobę pełnozatrudnioną w rolnictwie w kraju jest relatywnie niski, co wiąże się ze znaczną liczbą osób zatrudnionych w tym sektorze, a także stosunkowo niską wydajnością polskiego rolnictwa.

Dynamika wzrostu dochodów z reguły jest silniejsza w słabiej rozwiniętych krajach Unii np. w okresie 2005-2011 r. silnie zwiększyły się dochody rolników na Węgrzech (o 74,7 proc.), Estonii (87,3 proc.), Czechach (59,6 proc.) czy też Bułgarii (o 52,2 proc.).

Wzrost dochodów w krajach Unii w 2011 roku spowodowany był przede wszystkim wzrostem wartości produkcji rolnej. Według Eurostatu wartość produkcji roślinnej średnio w krajach Wspólnoty zwiększyła się o 8 proc., do czego przyczynił się wzrost cen - o 5,4 proc., a także wzrost wolumenu produkcji - o 2,5 proc. W największym stopniu wzrosły ceny zbóż (18,9 proc.) oraz nasion roślin oleistych (o 18,4 proc.), zmniejszyły się natomiast ceny warzyw (o 10,1 proc.).

Nastąpił również 7,8 proc. wzrost wartości produkcji zwierzęcej ze względu na 5,4 proc. wzrost cen, głównie mleka (o 9,1 proc.), mięsa drobiowego (o 8,7 proc.) oraz cieląt (o 8,6 proc.). W analizowanym czasie nastąpił wzrost wielkości produkcji zwierzęcej o 1,1 proc.

Negatywnie na poziom dochodów wpływał poziom kosztów produkcji, który w porównaniu do 2010 roku zwiększył się średnio o 9,7 proc., i był spowodowany głównie wzrostem cen środków do produkcji.

W ocenie dochodów rolników w poszczególnych krajach należy zwrócić uwagę na strukturę produkcji rolnej w danym kraju. W 2011 roku mieliśmy do czynienia z bardzo niskimi cenami warzyw, dlatego kraje, które specjalizują się w takiej produkcji odnotowały nawet spadek przeciętnych dochodów. W Belgii było to 22,5 proc. (największy spadek spośród wszystkich krajów Wspólnoty), w Holandii nastąpił spadek przeciętnego dochodu na osobę pełnozatrudnioną o 8,1 proc., a w Hiszpanii o 0,3 proc. Lepsza sytuacja w branży mleczarskiej czy też mięsnej, a także wysokie ceny zbóż sprzyjały wzrostowi dochodów w krajach, które zajmują się taką produkcją.

W Polsce, mimo że ogólnie zanotowano wzrost dochodów należy również spodziewać się dużego zróżnicowania dochodów producentów rolnych. W niekorzystnej sytuacji znaleźli się producenci warzyw, w zdecydowanie lepszej producenci zbóż czy też mleka.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę